30 Kasım 2014 Pazar

Bütün mesele başlamak


Bütün mesele başlamak


 

Radyo7’de her Çarşamba 15-17 arası, sevgili samimi dost Erkan Koç’un sunduğu, “Erkan’la çok canlı” programına bir sanatçı konuk oluyor ve albümünü tanıtıyor.

 


Geçenlerde “Erkan’la çok canlı” programının konuk sanatçısı sevgili ZARA idi. Erkan bey, Zara’ya şunu söyledi ve Zara’nın verdiği cevap bu yazıya ilham oldu:

 

-  Sevgili Zara, birçok sanatçı albümlerinde 4 ila 8 arası parçaya yer verirken, Siz maşallah şarkı koymakta hiç cimri davranmıyorsunuz...

 

-  Erkan’cım bütün mesele başlamak... Eğer ben, nefsimin tembelliğinden kurtulup stüdyoya gidebilir ve şarkı söylemeye başlarsam, hepsini bir günde arka arkaya kaydederiz. Mesela bu albüm için 18 şarkı okumuştum, 11’ini albüme koyduk...

 

Acizane bu hali sık sık yaşarım. Hamdolsun namazımı kılmak konusunda nefis ve şeytanın hilelerine artık kapılmıyorum, çünkü uyandım.

 

Ama duaya başlamak konusunda bu hali çok yaşarım.

 

Pazartesi ve Perşembe günleri ezberimde olan dua listeme (250 kişi) tek tek ismen salavat ve gözyaşıyla 45-50 dk dua ederim. Fakat bazen yazı yazarken ezan okunur ve şu vesvese gelir:

 

Celal, namazını kılınca dua etme, yazıya devam et, edersen de duayı kısa kes, herkese niye dua ediyorsun, aman boşver ... vs.

 

Vesveseler duaya başlayana kadar böyle devam ediyor. Nefis ve şeytanı mağlup edip kararlı bir şekilde duaya başlıyorum ve duamı bitirince içim huzurla doluyor.

 

(Bir Müslümanın din kardeşinin arkasından ettiği hayır dua kabul olur. O dua edince, bir melek, “Âmin, kardeşin için istediğinin aynısı sana da verilsin” der.)  [Müslim, Tirmizi, İbni Mace]

 

Allah’ın insanlara verdiği en önemli nimet akıldır. Akıl terazidir. Şeytandan gelen vesveseleri ve Rahmani sesleri tartar ve bir karar verir.

 


Allah’ta verilen o kararı yaratır. Bu, Allah’ın bu imtihan dünyası için koyduğu bir kanundur. Kişiye, verilen o kararın neticesinde sevap yada günah yazılır.

 

Hepimiz içimizdeki Rahmani sesleri arttırmak için bol bol dini kitap, dergi, yazı okumalı ve sohbetler dinlemeliyiz. Bizi hayırlı işlere teşvik eden salih dostlar edinmeliyiz...

 

Acizane fakirinizin yazılarıyla da terazinizin Rahmani sesler kefesini ağırlaştırabilirsek, kendimizi bahtiyar sayarız.

 

Evet mühim olan başlamak. Mühim olan abdest alıp seccadeye oturmak... Namaza başlamak için niyet etmek... KALK YİĞİDİM UYKUDAN !

 

Yen kardeşim şu kötülüğü emreden nefsi;

Yen şu huzurdan kovulmuş kibirli şeytanı...

 

UNUTMA! Sen onların kölesi değil, Allah’ın kulusun...

 

 

Celalin Penceresinden

 

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder