13 Temmuz 2014 Pazar

Dünyadaki imtihandan muaf mıyız?


Dünyadaki imtihandan muaf mıyız?


 

Bu yazıda inşallah engelli namazı ile ilgili bir konuya cevap vermek istiyorum. Benim gibi beş vakit namazını kılan engelli arkadaşlarım ve ben bunu, zaman zaman çevremizden duyuyoruz.

 

Diyorlar ki: “Sen engellisin, namaz kılmana gerek yok; sen zaten direk cennete gidersin.”

 
Buna benzer sözlere muhatap olan namazını kılan engelli kardeşlerim saygıdan cevap vermiyorlar. Ya da namaza başlayacak engelli kardeşlerim, ha gerek yokmuş, diyor ve bırakıyorlar.

 

Kuran-ı Kerim’de, hastaysan oruç tutmayabilirsin ama fidye verirsin, diye ayet var. (Bakara suresi, 184. ayet)  Ama, hastaysan namaz kılmayabilirsin, fidye verirsin, diye bir ayet yoktur.

 

Aksine, savaşta nasıl namaz kılınacağını anlatan ayet vardır. Düşman silahı üzerinize çevrilmişken, ölüm tehlikesi altında bile farz olan NAMAZ, biz engellilere nasıl farz olmasın?

 

“Savaşta mü’minler arasında bulunup da onlara namaz kıldırdığın zaman, onlardan bir kısmı seninle birlikte namaza dursunlar ve silâhlarını da yanlarına alsınlar. Onlar secde ettikten sonra geri çekilip düşmana karşı dursunlar ve yerlerine henüz namaza durmamış olan diğer topluluk gelsin. Onlar da tedbirli şekilde ve silâhlarını yanlarına alarak seninle beraber namaz kılsınlar.”  (Nisa suresi, 102. ayet)

 

Allah Kuran’da biz insanları imtihan ettiğini bildiriyor:

 

“Hanginizin daha güzel iş ortaya koyacağını denemek için, ölümü ve hayatı yaratan O’dur. O azîzdir, gafurdur (üstün kudret sahibidir, affı ve mağfireti boldur).” (Mülk suresi, 2. ayet)

 

Engelli veya sağlıklı aklı başında olan her insan, ayette Rabbimizin buyurduğu gibi dünyada imtihandadır. Allah, karnelerimizi kıyametten sonra bizi yeniden dirilttiğinde mahşerde verecek.

 

Ya hayalimizden bile geçmemiş müthiş nimetlerin verileceği, sonu olmayan bir gençlik ve eğlence yurdu cennet hayatı yada aklımızdan bile geçmeyen müthiş işkencelerle cehennem hayatı... (Allah korusun)

 


 
Okullarımızda engelli öğrencilerin rahatça ulaşımı için çözümler getirilmiş, rampa ve asansör yapılmıştır.

 

Engelli öğrenciye kolaylıklar yapılıyor ama sınava girmene gerek yok, sen sınıfı zaten geçeceksin, denmiyor. Engelli öğrenciler de, diğerleriyle eşit şartlarda aynı sorularla sınav oluyorlar.

 

Allah tüm insanlar gibi biz engellileri de, sabır ve şükür imtihanına alıyor. Tabi engelli öğrencilere okuldaki çözümler gibi, Allah bize de kolaylıklar sunuyor.

 

Mesela ben teyemmüm abdesti ile yani tuğla üzerine mesh ederek abdest almış oluyorum. Ve bu abdest ile sırtüstü yatarak namazımı kılıyorum.

 


Yıl sonunda karnesinde 50’den aşağı notu olan sınıfını geçemez.

Kabirde ilk sorgu NAMAZ’mış.

Namazdan geçer notu alamayanın işi ahirette epey zormuş...

 

Allah hepimizi, namazını huşu ile kılan salih kullarının içine dahil etsin.

 

 


 

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder