16 Temmuz 2014 Çarşamba

H. Nur Artıran - Aşk, neden davaya benzer?


H. Nur Artıran - Aşk, neden davaya benzer?


 

Geçen yıl, sevgili Mevlevi “Şefik Can Uluslararası Mevlânâ Eğitim ve Kültür Derneği” Başkanı yazar Hayat Nur Artıran hocamızla ilgili bir yazı yazmıştık.

 


 

Yazıda hocamızın yaptığı televizyon programından dinlediğimiz, birkaç önemli bilgiyi aktarmıştık. H. Nur Artıran hocam bu ramazan farklı bir televizyonda Cuma sohbetine başladı.

 

Kanaltürk televizyonunda her Cuma öğlen 12:50’de Derya Baykal’ın sunduğu Derya’nın Dünyası programına katılıyorlar. Bu yazıda, Geçen Cuma (11 Temmuz 2014) izlediğimiz sohbetten kısaca bahsedeceğiz.

 


Derya hanım önce, Sizce aşk nedir, aşkın tanımını yapar mısınız, sorusuyla başladı. Nur hanım, bu sorunuza Mevlânâ hazretlerinin aşk için söyledikleriyle cevap vermek isterim, diye yanıtladı.

 

Aşk, arapça "ışk" kökünden gelir ve sarmaşık anlamına gelir. Aşk tohumu kimin gönlüne düşerse, sarmaşık gibi kişinin gönlünü, varlığını sarıp sarmalar.

 

Aşk ateşi de kimin gönlüne düşerse, o diğer bütün duyguları yıkıp yakar. Âşık olan kişi dünyayı sevdiceği ile görür. Âşık olan kişi yok olur, geriye sadece sevgili kalır.


"Aşk Nedir? Aşk dileği, isteği yapıp yapmama arzusunu, iradeyi bütünüyle terk etmektir." Hz. Mevlânâ

 

 AŞK = İbadet, şükür, kanaattir."

 

Aşk arapça bir kelime olup, Ayn, Şın ve Kaf harflerinden oluşur. Mevlânâ, Ayn ibadet, Şın şükür ve kaf harfinin de kanaati işaret ettiğini söylemiştir ki, ilahi aşk için olmazsa olmazlardır.


Kanaat edebilmek için şükür, şükredebilmek için ise ibadet olması lâzımdır. Hüsn-ü zan ile yapılan her güzellik Hak katında ibadettir. Aşk sevgiliyi memnun etmektir, biz ancak kanaat ettiğimiz zaman Allah'tan razı olabiliriz.


Derya hanım, Nur hanım’ın kendisine hediye ettiği “Aşk Bir Davaya Benzer” isimli kitabı için teşekkür edip, sayfaları dönüp dönüp tekrarlayarak sindirerek okuduğunu belirtti. Ve hocam, aşk neden davaya benzer, diye sordu.

 


Nur hocam, O zaman en baştan başlayalım, diye söze başladı. Efendim, dünya hayatı için, biz dünyaya imtihana geldik, deriz. Bu doğrudur. İmtihan şudur.

 

Allah kainatı yaratmadan önce bizler ruhlar alemindeydik. Herkesin bildiği, Allah bütün ruhlara, Elestü bi rabbiküm (ben sizin Rabbiniz değil miyim?) , diye sordu.

 

“Kıyamet gününde: “Biz bundan habersizdik” demeyesiniz diye, hani Rabbin, Âdemoğullarından, onların bellerinden zürriyetlerini çıkarmış ve onları kendilerine şahit tutarak: “Ben sizin Rabbiniz değil miyim?” (demişti.) Onlar da: “Evet (Rabbimizsin) şahit olduk” demişlerdi.” (Araf suresi, 172. ayet)

 

Bütün ruhlar coşkuyla, büyük bir aşkla, Kalu bela (Evet, sen bizim Rabbimizsin) dediler.

 

Rabbimiz bütün ruhlara maddi manevi latifelerle donatılmış bu beden elbisesini giydirdi ve bizi bu dünyaya imtihana gönderdi. Nefis ve şeytan denen düşmanları da bize musallat etti.

 

İmtihanımız nedir? Hz Mevlânâ ruhlar aleminde söylediğimiz “bela”, yani Allah’ım seni seviyorum, sana aşığım, sözünü ispat etmek için imtihan oluyoruz, der.

 

İnsani aşk ilişkisinde bile, kuru kuru seni seviyorum diyen birinin sözü mü daha inandırıcıdır, yoksa mesela bir hediye vererek, veya onu memnun etmek için sıkıntıya katlanarak seni seviyorum diyenin mi?  

 

Allah’a aşkla söylediğimiz o seni seviyorum sözünü ispat etmek için dünyadayız.

 

"AŞK BİR DAVAYA BENZER, CEFA ÇEKMEK DE DAVANIN TANIĞIDIR. TANIĞI OLMAYAN HER DAVA MUTLAKA KAYBEDİLİR. CEFA, IZDIRAP, KEDER SENİN AŞKININ TANIKLARIDIR. "


Hz. Mevlânâ, Mesnevi, c.3, 4008

 

***

(Daha dünya kurulmadan bize dava açıldı. Allah'a olan aşkını ispat et diye. Mahşerdeki büyük mahkemede, Allah'a olan aşkımızın şahitleri çektiğimiz dertler, sıkıntılar, üzüntüler, sabrettiğimiz ibadet kaza ve haramlardır... )
 

 


(İLAHİ AŞKA NASIL ULAŞTIĞIMI ANLATTIĞIM KİTAPÇIKTAN KONU İLE İLGİLİ KISA ALINTI)   … Aşk fedakarlıktır. O seviyor diye kırk derece sıcak bir yaz günü üç km yürüyüp kasabadan köye çikolata getirmiştim. Hatta erimesin diye çok uğraşmıştım. Ve kestirmeden tarlalardan hızlıca köye yürümüştüm. Sezen Aksu’nun şarkısında söylediği gibi: “Aşk için ölmeli, aşk o zaman aşk”

 

H. Nur Artıran, Kanaltürk televizyonunda her Cuma öğlen 12:50’de Derya Baykal’ın sunduğu Derya’nın Dünyası programına katılıyorlar. Ramazandan sonra devam eder mi, bilmiyorum.

 

Evet, Allah’ı sevdiğimizi farzları yaparak, günahlardan kaçınarak ispat etmeliyiz. Rabbimize namaz, oruç, içkiden uzak kalma hediyesi vererek, seni seviyorum Allah’ım demiş oluyoruz.

 

Evet Allah’ın namazımıza ihtiyacı yok, fakat sevgimizin göstergesidir. Aslında NAMAZ hem bedenen hem ruhen bize çok faydalıdır. Durumumuz şöyledir:

 

Köylü Ahmet amcanın eline bir sepet taze köy yumurtasını Cumhurbaşkanına hediye götürmesine benzer. Koskoca cumhurbaşkanı senin yumurtalarını napacak diye sorsanız,  ama ben Reisi Cumhuru çok seviyorum, sevgimi göstermek istedim, der.


***

H. Nur hanımın bir hayranı ve yazılarımızı takip eden eden Slyvia/Sevim hanım bu yazımızı hizmet olarak Fransızcaya tercüme etmiş. Eğer Fransız bir tanıdığınız varsa linki gönderebilirsiniz:

http://sevim.over-blog.net/article-qu-est-ce-que-l-amour-de-dieu-124158258.html

 


 

 

17 yorum:

 1. Çok sevgili Celâl Bey,
  Öncelikle blog sayfanızla insanı hep güzel olana doğru yönlendiren yazılarınız için en kalbi şükranlarımızı arz ederiz.
  H. Nur Artıran Hanımefendi sohbetleriyle gönül dünyamıza hep yeni bir ışık tutuyor, ufkumuzu genişletiyor, ruhumuza şifa oluyor.
  Makaleniz ile AŞK'ı bir kez daha duyumsadık. Gönlünüze sağlık.
  Sevcan Vatansever

  YanıtlaSil
 2. Bir kelimesi ASK'dan gayri olmayan muhterem Nur Hocamizin sohbetini bizlere yazili olarakta ulastirdiginiz, tekrar tekrar okuyup insallah icsellestirmemize vesile oldugunuz icin sonsuz sükranlarimizla.

  YanıtlaSil
 3. Nur Hocamız ve pek çok değerli büyüklerimizin de söylediği böyle kıymetli bilgilerin sadece yazıda, sözde kalmayıp sizler gibi kişilerde can bulduğunu görmek, hataya adapte edildiğini görmek gerçekte çok güzel. Sizler gibi güzel görüp güzel yaşayan örnekler çoğalır inşalalh. Allah aşkınızı arttırsın.Sevgilerle
  Galip Pelit

  YanıtlaSil
 4. Sevgili Celal Bey,
  H. Nur Hanımefendi'nin programını yayınlandığı vakitte takip edemeyen kişiler adına size teşekkür etmek istiyorum. Yazılarınızdaki akıcılık ve H. Nur Hanımefendi'nin anlatımlarına birebir uyan aktarımınızla yayınları vaktinde izleyemesek de hakkında bilgi edinebilmiş oluyoruz. Bizlere bu imkanı sunduğunuz için sonsuz şükranlarımız ve sevgiyle...

  YanıtlaSil
 5. Çok Sevgili Celal Beyefendi,

  Bu tarz yazılarınızla, Hakk dostlarına ulaşmmamıza vesile olduğunuz için, onları bizlere tanıttığınız için size teşekkür eder; Allah'a da şükrederiz.
  Gerçekten yapmış olduğunuz bu güzel hizmetlerin devamını niyaz ederiz. Cenab-ı Hakk hizmetlerinizi âli kılsın.
  Modern hayatta, bu alıntıladığınız sözler, Muhterem H.Nur Artıran Hocamız'ın sözleri bizler için şifa kaynağı gerçekten. Hala böyle güzel insanların olduğunu bilmek, hala dostluğun ve kardeşliğin olduğunu bilmek umut verici bir şey.

  Tekrardan şükranlarımı sunarım.

  Hayır ve huzur içinde kalın

  YanıtlaSil
 6. Çok teşekkür ederiz Celal Bey,

  Celal'in penceresi bizim gönlümüze pencere oldu. Sayfanızı keyif alarak okuyoruz.

  Hayırlı günler, hayırlı ramazanlar.

  YanıtlaSil
 7. Sevgili Celal Bey,

  Programda konuşulanları yazılı metin haline dönüştürüp bizlerle paylamanız bizler için çok kıymetli bir kaynak.
  Konuşulanları tekrar tekrar dönüp okumak gerekiyor. Bu hizmetiniz ve emeklerinizden dolayı size çok teşekkür ediyor, çalışmalarınızın devamını diliyoruz.

  Sevgi ve Saygılarımla...

  Leman Demirci Küçük

  YanıtlaSil
 8. Çok Sevgili Celal Bey,

  Yapmış olduğunuz paylaşımlar sayesinde izlerken kaçırdığımız, belki o anın heyecanıyla idrak edemediğimiz noktaları burada tekrar tekrar okuyup pekiştirme şansını bizlere sunuyorsunuz. Paylaşımlarınızdaki özeni, sizi hiç tanımadığımız halde içtenliğinizi buradan hissedebiliyoruz,. Samimiyetiniz, bu emeğiniz ve güzel görüşünüz için size ne kadar teşekkür etsek azdır.

  Emeğinize, gönlünüze sağlık...
  Sevgi ve şükranlarımla,

  Ezgi Yıldız

  YanıtlaSil
 9. Merhaba Celal Bey,

  Çok güzel paylaşımlarınız var, Nur Hanım'ın Derya Baykal'ın programında sohbet verdiğini biliyordum ancak kaçırmıştım, buradan okumak ayrı bir keyif oldu. Sayenizde böyle güzel insanları takip edebiliyoruz.

  Çok teşekkürler.

  YanıtlaSil
 10. Gönlünüze sağlık.
  Yazılarınızın devamını bekleriz. İçimiz ferahlıyor.
  Selamlar.

  YanıtlaSil
 11. Sevgili Celal Kardeşimiz,

  Öncelikle en samîmî selâm sevgi ve saygılarımızı sunuyor; hayır, huzûr ve selâmette olmanızı niyâz ediyoruz.
  Hayata karşı bakış açınız, yaşam biçiminiz, insanlara faydalı olmak için göstermiş olduğunuz çaba ve gayretleriniz hepimize örnek teşkil etmektededir. En büyük ibâdet bir gönül almak, bir yaraya merhem olmaktır.
  Bilindiği üzere yüce Efendimiz; "İnsanların en hayırlısı insanlara hizmet edendir, insanlara faydalı olandır." diye buyurmuştur.
  O nedenle, büyük velîlerden Ebu'l Hasan Harakânî Hazretleri; "Âbid sabah kalkar ibâdetini artırır, zâhid de zühdünü artırmaya çalışır. Bu Ebu'l Hasan Harakânî de bir kulun gönlünü hoş etmek için uğraşır. "der.
  Bunca sözdeki asıl gâyemiz; insanlara hizmet etmek, iyi, güzel ve doğru olanı paylaşmak niyetiyle yapmış olduğunuz çalışmalarınızı saygı ve büyük bir hayranlıkla takip ettiğimizi arz etmek içindir. Zât-ı âlinizin şahsında da açıkça görülüyor ki, engelli olmak uzuv eksikliği değil, Cenâb-ı Hakk'ın lûtfettiği âzâlarımızı yaratılış gâyesi doğrultusunda kullanmamaktır. Nice engelli gibi görünen dostlarımız, bu durumu kendilerine merdiven yapıp en üst tepelere tırmanırken; nice eli ayağı tutan dostlarımız çarmıha gerilmiş gibi bir adım dahi ileriye gidememektedir. Yazılarınızın, yorumlarınızın, duygu ve düşüncelerinizin nice sırlı kapıları açmasını diliyor, cümlemizin, Allah'tan, onun ilâhi takdîrinden, kazâ ve kaderinden râzı olmasını niyaz ediyoruz.


  Şükranlarımızla

  H. Nur Artıran

  YanıtlaSil
 12. Guzel paylasimlariniz icin cok tesekkur ederiz. Gonlunuze, ask dolu yureginize saglik. Saygi ve muhabbetle..

  YanıtlaSil
 13. Sevgili Celal Bey Nur hocamızın canımıza sifa, ruhumuza gıda olan ledün cevheri sözleri , sohbetini , kendi güzel kalbinizle güzel bir kulak ile güzel bir gönül ile yorumlayarak emek verip bize bu blogta paylastİgınızdan mütevelli zat-ı halinize mütesekkiriz..yazılarınızın devamını can-ı gönülden beklemekteyiz.aşk-u muhabbet içinde kalmanız niyazıyla...

  YanıtlaSil
 14. Canım Celal Bey,

  Rabbim iki cihanda ve kabirde Size Cemâli ile tecelli eylesin,

  Bizleri de Siz güzeller hürmetine Şükreden kullar safına katsın,

  Selam Sağlıkla,

  Tarık Can

  YanıtlaSil
 15. Sevgili Celal bey,

  Sizi tanınadığım rahmen çok yakın bir dost gibi hissediyorum, ve ibret alıyorum.
  Çok samimiyle bu güzel sözleri paylaştığınız için çok teşekkür ederim.

  Benden bir blog var, ve o blog da fransızca metinler paylaşıyorum.
  Izin verir seniz, sizin değerli sözleri tercüme etmek isterim ve paylaşmak isterim.

  Size Yüce Râbbimiz yolunda nice mutluluklar dilerim
  Selma ve sevgiler


  Sylvie Güvenek

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabii izin ne demek. Çok memnun oluruz. Allah razı olsun başarılı etsin...

   Sil
 16. Celal BEY,

  Malumunuz yazı insanın hafızasının sonsuz olmamasından, unutmanın kaçınılmazlığından ve bilginin yeni nesillere aktarılabilmesi ihtiyacından icat edilmiştir. Hak sözü konuşulduğu zaman bizlerin bu sözleri gönüllerimize silinmez şekilde nakş edemiyor oluşumuz ise hafızanın değil herhalde aşkın yetersizliğinden olsa gerek.

  İşte Muhterem Hayat Nur ARTIRAN Hanımefendinin AŞK üzre verdiği televizyon sohbetini bizlere unutmamamız için yazıya dökerek sunduğunuz için size ve Celal'in Penceresi platformuna çok teşekkür ediyorum. Hizmetlerinizin A'li olmasını niyaz ederim.

  Aşk ile hatırlamayı dileriz...
  Mustafa Eralp KÜÇÜK

  YanıtlaSil