3 Aralık 2015 Perşembe

Engelli olmak bana Allah'ın hediyesidir


Engelli olmak bana Allah'ın hediyesidir 

 
Bugün 3 Aralık 2015 Dünya Engelliler Günü
 

Önceden engellileri görürdüm fakat görmezden gelir geçerdim. Bu Friedreich Ataksisi hastalığının bana verdiği derslerden biri de “Empati” yapmasını öğrenmemdir.

 

Hani Nasreddin hoca damdan düştüğünde başına toplananlar hekimi çağıralım deyince, “bana damdan düşen birini çağırın” dediği gibi ben de şimdi tekerlekli sandalyedekilerin hislerini ve hallerini, sıkıntılarını anlıyorum. (Empati)

 

Ben engelli biriyle karşılaştığımda onun tuvaletini nasıl yaptığını, tekerlekli sandalyeden yatağa nasıl geçtiğini düşünürüm.

 

Hayatta en büyük nimetim, annem ve babamdır. Benim belden aşağısı, hiç çalışmıyor.  Hareket ettirilmem, bu yüzden çok zor.  Ama, babam -Allah razı olsun- klozet üzerine bir vinç sistemi icat edince rahat ettik.

 


Merak edenler buradan babamın beni yataktan tuvalete götürüşünü ve vinçle klozet üzerinde nasıl kaldırdığını izleyebilirler:


 

Engelliler işe yaramaz insanlar değillerdir. 1993’te hastalığımın teşhisini koyan doktor babama bu çocuk çalışamaz, götür evine yatsın, demiş.

 

Babam, o doktoru dinlemedi. Rabbim nasip etti, işe girdim. Bilgisayarda tasarımcı olarak babamın yardımıyla 16 yıl çalıştım ve emekli oldum.

 

Trilyonlarca gezegenleri yaratan ve dünya dahil hepsini basket topu gibi döndüren Allah’ın elbette her şeye gücü yeter.

 

Engelli olmak haşa! Bir yaratılış hatası değil, dünyadaki bu imtihanın zor sorularından birisidir.

 

Gece olmasa gündüzün, soğuk olmasa sıcağın… vs değerini anlamayacağımız gibi hastalıklar da sıhhatin kıymetini anlamamızı sağlar.

 

Sağlıklı insanlar engellilere bakıp şükretmeliler. Ama, çok şükür deyip kulak memelerini çekmek değil de, ibadet ederek Allah’a teşekkür etmeliler.

 

Engelliler, sağlıklı insanlara şükretmeleri için vesiledir evet ama aynı zamanda engelli insan sağlıklı insanlara ibretlik örnek olmalıdır.

 
Efkan hocamla Konya Ereğli Ulu Camiinde - 2012

Namaz kılan bir engelliyi gören veya evde oturmak yerine çalışan bir engelliyi gören boş oturup vakit öldüren sağlıklı insanlar, hallerini gözden geçirmeliler.

 

 

İnsan, ezelde ruhlar aleminde Rabbine seni seviyorum, sana aşığım, demişti. Cenab-ı Allah, mademki öyle, o halde aşkını ispatla, diye bizi bu dünyaya sabır ve şükür imtihanına gönderdi.

 

Ama biz insanlar, nefsin arzu ve isteklerinin peşinde koşmaktan geldiğimiz yeri, verdiğimiz sözü, gideceğimiz yeri, aslında Allah’ı unuturuz.

 

Ama Rabbimiz öylesine merhametlli ki… Kusurlarımıza bakmadan, unutkanlığımızı, gafletimizi, cehaletimizi hoşgörür, yine de merhamet eder.

 

Bu merhamet neticesinde, kendisini hatırlatmak için, yani Kıblemizi Zat’ına çevirmemiz için şahsımıza özel peygamberler gönderir.

 

Bu elçiler aklını kullananlar için Dön Rabbine diyen uyarıcılardır.

 

Bu elçilerin adı, acı, keder, ızdırap, bela, hastalıktır…

 

“Gönüle gamdan kederden bir peygamber gelince, ötelerden Cebrail de gönüle iner. Düşünce, Meryem gibi yüzlerce İsa’ya gebe kalır.”

 

(Hz. Mevlana: Divan-ı Kebir, cilt 3,1159)

 

 

 

Allah kusurlarıma bakmadan Friedreich Ataksisi hastalığı peygamberini bana özel gönderdi. Gafletten uyandırdı, bu hastalık sayesinde doğruyu buldum.

 

Engelli olmak bana Alah’ın hediyesidir.

 

3 Aralık Dünya Engelliler Gününüz kutlu olsun kader arkadaşlarım. Bu Gün, kalplerinde engel olmayan yüce gönüllü bütün insanların empati yapmalarına vesile olsun inşallah.

 

Dert etme!

Duâ et,

Hepsi imtihan, geçecek bir gün elbet...


 

Celalin Penceresinden

 

 

21 yorum:

 1. Merhaba Celal abi! Yazını sınıfımızda beraber okuduk ve bize farkettirdiklerinden dolayı sana teşekkür etmek istedik Sizin bloğunuzu sevgili sınıf öğretmenimiz Sevcan hocamız bizlere gösterdi.Her paylaşımını dört gözle bekleyeceğiz sevgilerimizle.
  Şevval ve Naz

  YanıtlaSil
 2. Celal abi yazını derste öğretmenimizle beraber okuduk ve çok beğendik bana göre engeller vücutta değil kalpte olur seni çok seviyoruz
  PERTEVNİYAL 9-E

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili kardeşim, haklısınız; çok teşekkürler, sevgilerimle<3

   Sil
 3. Çok Değerli Celal Bey Dostum yazınız için çok teşekkür ediyoruz. Siz ve bizler gibi her hali Rabbin affına muhtaçlara bahsettiğiniz üzere herşeyin Rabbin lutfundan olduğunu idrak ile yaşamayı niyaz ederiz. Sevgi ve saygılar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sağolun, çok iyi hisettim ve mutlu oldum; sevgilerimle<3

   Sil
 4. Çok sevgili Celal kardeşim öncelikle bendenize ışık olan tüm paylaşımlarınız için sonsuz teşekkürler etmek istiyorum Sevdiğinizi bildiğim bir eseri size armağan etmek istedim selam sevgi ve saygılarımlahttps://youtu.be/0-OuNPcU5E4

  YanıtlaSil
 5. Facebook'tan Nesibepelitcan arkadaşınız adımı yazmayı unutmuşum sevgili ve saygılarımla

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nesibe hanım, Ud sesine bayılırım; paylaşımınız için çok teşekkür ediyorum :)

   Sil
 6. Yazınızı derste öğretmenimiz sayesinde okuduk bizlere ışık tuttuğunuzu düşünüyorum hem kendim hem sınıfım adına teşekkürler
  9E Sıla

  YanıtlaSil
 7. Bugün derste yazınızı okuduk Celal abi :)
  Hayata nasıl bağlanmamız,zorluklara karşı durarak nasıl dört elle sarılmamız gerektiğini ; başımıza gelen en ufak sorunda 'neden ben ?' dememizin ne kadar yanlış olduğunu ve şükrün güzelliğini bizlere hatırlattığın için çok teşekkürler..
  Pertevniyal 9-E_Cansu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet Cansu kardeşim, hayat çok uzun gibi görünür size ama aslında ömür çok kısadır, sevdiklerinizin kıymetini bilin, anne babanızı üzmeyin... çok teşekkürler

   Sil
 8. Yazınız hayatımda çıkardığım en büyük derslerden birine ışık tuttu. Verdiğiniz hayat mücadelesini hayranlıkla izlemekteyiz. Sizi çok seviyoruz ve kalbimizin, gönlümüzün yanınızda olduğunu bilmenizi istiyoruz. Sevgiler. Pertevniyal Lisesi-Zülal

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Pertevniyal lisesi öğrencilerine çok selam söylüyorum Zülal kardeşim, başarılı bir ömür dileriz size :)

   Sil
 9. Merhaba Celal abi, bugün derste yazınızı okuduk ve gerçekten etkileyiciydi. Bize farkettirdiklerinizden dolayı size çok teşekkür ederim :)
  Pertevniyal 9-E/Sena İrem

  YanıtlaSil
 10. Bize sizden önce ,Sevcan Vatansever, sınıf öğretmenimiz bahsetti. Öğrermenimizin anlattıklarından etkilendiğimiz için blog sayfanızı incelemek istedik ve çok fazla şeye başka açılardan bakmamıza vesile oldunuz. Hayatımızı gözden geçirdiğimizde aslında çok gereksiz şeylere üzüldüğümüzü ve şükretmemiz gereken çok şeyimiz olduğunu anladık. Gerçekten teşekkür ederiz☺️☺️☺️
  Pertevniyal Lisesi 9/E Sınıfı
  Nilay Gül
  İkra Kahramanoğlu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nilay ve İkra
   okuduğunuz için ben teşekkür ederim.
   evet o kadar çok şeye şükretmeliyiz ki...
   çok teşekkür ederim

   Sil
 11. Celal bey azminizden ve yilmayisinizdan ötürü sizi gönülden tebrik ediyorum allahın sizi sinadigi bu imtihanda isyan etmeyip engellerinizle barışık yaşamanız herkese örnek olur inşallah diğer yazılarınızı dört gözle bekliyorum sevgilerimle murat

  YanıtlaSil