2 Nisan 2014 Çarşamba

Gönül havuzumuzu kirletmeyelim


Gönül havuzumuzu kirletmeyelim

  

Bir yazıda (ocak 2014) her hafta Cine5 televizyonunda beğeni ve ibretle izlediğimiz muhterem Hayat Nur Artıran hocamızın sohbetlerinden bahsetmiştik.

 


 

Her hafta etkilenerek izlediğimiz Cine5’te Ab-ı Hayat programının bu haftaki Kalp ve Kalp temizliği konulu sohbetinden  bazı bölümleri aktarmak istiyoruz.

 


Aslında bu yazıda sevgili H. Nur Artıran’ın bir seveni ingilizce öğretmeni Sevcan Vatansever hanımın kurduğu Facebook grubundaki paylaşımlardan yararlandık.  

 


 

Hocamız önce kalp çeşitlerini anlattı: Üç türlü kalp vardır


1. Kalb-i Selim  Yaratılış gaye ve haysiyetini koruyan selim/sağlam, münib/Allah’a yönelen ve mutmain/doygunluğa ermiş kalpler. Bunlar hitab-ı ilahîye mazhar, müminlere ait kalblerdir. “O gün insana fayda sağlayan tek şey, Allah’a teslim ettiği selim bir gönül olur.” (ŞUARÂ suresi, 89. ayet) 

 

Kalb-i selim yani tertemiz, sağlıklı kalpli olmanın üç işareti vardır; İncinmemek, incitmemek, yaptığını Allah rızası için yapmak... Üzerinde uzun uzun tefekkür edilebilir...


2. Mühürlü ve nasipsiz kalpler.

 

Bunlar imandan ve İslam’dan nasibi olmayan bahtsızların, kâfirlerin kalpleridir. Bunlar hakkında Kur’an’da şöyle buyrulur:

 

“Allah onların kalplerini ve kulaklarını mühürlemiştir. Gözlerinde de perde vardır.” (Bakara, 7)


Allah bir kuluna lütfundan verdiği hiçbir şeyi mühürlemez. "Biz onların gözlerini, kalplerini mühürledik." Ayet-i kerimesi yanlış anlaşılmamalıdır. Kalp en hayati organımızdır. Her uzvumuzun bir yaratılış gayesi vardır. Onları yaratılış gayesi doğrultusunda kullanmadığımız zaman o uzvumuz işlevini yitirir.

 

Kişi kendi uzvunu kendi mühürler. Gözün yaratılış gayesi bakıp ibret almak, Cenab-ı Hakkı övmektir. Kişi harama bakarak o uzvunu kendi köreltir. Rab böylece onu nefsiyle baş başa bırakır.

 

Efendimiz bunun için şu duayı çok sık etmiştir;
"Ya Rab bir göz açıp kapayıncaya kadar beni bana bırakma!""Mühürlü olan tüm uzuvlar sabır ile çözülür. Çünkü hiçbir ibadet sabır derecesine ulaşmamıştır."  Hz. Mevlânâ


Mânevî olarak mühürlenmiş olan uzuvlarımızın işlevlerini yeniden kazanmak için bir emek ve gayret gerekiyor. Kırık ayak bile alçı, sonra fizik tedaviyle ancak normale dönüyor.

 

 
 
Samimi tövbe etmeli, gözyaşı dökmeli, ihlas-ı amel etmeliyiz... Sabır ile mühürler açılır. Mühür Efendimiz'dedir SAV. Onun anahtarı da Muhammedî ahlâka sahip olmaktır.


3. Hastalıklı kalpler: Bunlar da başta münafıklar olmak üzere şüphe, cehalet, ihtiras ve ahlaksızlık girdabında bocalayanların kalpleridir. Allah böyleleri hakkında şöyle buyurur:

 

“Onların kalplerinde hastalık vardır. Allah onların hastalıklarını arttırmıştır.” (Bakara, 10)

 

Yazıyı yine sevgili Nur hocamızın kalb yani gönül ile ilgili şu önemli tespitleriyle bitiriyorum:

 

"Gönül havuzdur." Hz. Mevlânâ. Kulaklarımız, gözlerimiz ve ağzımız da o gönülü dolduran musluklardır.

 

Hoş olmayan sözler dinlemek, çirkin şeylere bakmak ve kin, öfke uyandıracak negatif sözler sarf etmek, o havuzu saman ve çer, çöple doldurmak olur. Çer, çöpün olduğu yerde Allah olmaz.

 

Gönül havuzuna su akıtan üç ana çeşmeye çok dikkat etmek lâzım. Göz, kulak ve dil çeşmesinden çok temiz bir su akmalıdır. Bu organlarımızı çok temiz kullanmak yaratılış gayesine göre kullanmak lâzımdır.

 

Ayıp ve kusur gören baş gözünü kapatmadan, içerdeki can gözü açılmaz. Etrafa bakıp yanlış, ayıp kusur görüp bunu da dile dökersek, gözle bunu görürsek, kulakla bunu dinlersek, havuzumuza pis su dolar.

 

Abdest temiz su ile alınır, onun için suyunu temizle.


Gönül düşüncedir. Düşüncesi temiz olanın gönlü temiz olur. Duyguları düşünce meydana getirir. İnsanı insan yapan, gönül ve düşüncedir. Hz. Mevlânâ insan bir düşünceden ibarettir buyurur.

 

Gönlün temiz olması için yenilen lokmanın da helal lokma olması lâzımdır. Helal lokmadan şefkat, merhamet, aşk meydana gelir. Haram lokmadan da kin, öfke ve haset doğar.

 


"Padişah konmaz saraya, hane mamur olmadan."


Kalp evimizi temiz tutmalıyız ki, Allah bizimle olsun...

 

"Kalpler ancak Allah'ı zikretmekle mutmain olur. Zikir su gibidir. Zikir kalpteki kiri giderir."


(H. Nur Artıran -  Ab-ı Hayat programı, konu: Kalp ve Kalp temizliği)

 

Her Perşembe 21:10 Cine5 TV

(CEP TELEFONUNUZUN ALARMINI HER PERŞEMBE 21:10 A KURUN)Biliyorsunuz Youtube kapalı ama H. Nur Artıran hocamızı merak edenler  sohbetinin örneğini buradan izleyebilirler...

  


 

1 yorum:

  1. Celal Bey Merhaba,

    Yine blogunuz'da değerli sözleri buldum, çok şükür. Bunları fransızca tercüme etmek isterim, ve blogumda parlaşmak isterim, izin verirseniz. Yani bazı fransız dostlarımız bu konularıçok severler ,ve onlar için bu güzellikleri paylaşmak nasip oluyor Allaha çok şükür. Size sonsuz teşekkür ederim. Selam, sevgiler.

    YanıtlaSil