28 Nisan 2013 Pazar

Nereye gidiyoruz böyle?


Nereye gidiyoruz böyle?

Alışveriş merkezlerinde gördüğüm kimliksiz gençler, seviyesiz kız-erkek ilişkileri ve laubali konuşmaları duyduktan sonra bu yazıyı yazmak geldi içimden... Henüz Anadolu'da yaşıyorken...

    Garip Anadolum,

Sen neler yaşadın? Şu toprağın dili olsada bir konuşşa... Nice savaşlar, nice devletler, nice milletler gördün. Ne ocaklar tüttü ve ne aşklar yaşandı üzerinde...

 

Ey Anadolu! Üzerinde bugüne kadar Türk milleti kadar yüce bir millet yaşadı mı?

 

Tarihi bir inceleyin; Geçmişine ve kültürüne sahip çıkmayan inançsız toplumlar hep yok olmuşlardır. Türk milleti ne zaman zora düşse Allah bu yüce millete bir önder göndermiştir. Milli mücadele de zafer, Avrupalı medeni ! bir komutanın deyimiyle “ölmeyi en iyi beceren millet” 'in olmuştur. İnançlı Türkler için ölmek, dünya zindanından, cennette gül bahçesine girmektir.

 


150-200 yıl önce dünyanın süper gücü değimliydik? Ne oldu da böyle olduk? Ne zamanki dinimizi yanlış uyguladık, gerileme başladı. Bu gerileme hala devam ediyor. Tembel ve saygısız bir millet olduk. Nerdeyse yılın yarısı tatil.

 

Trafikte arabanın burnunu çıkarmazsanız kimse yol vermiyor. Kornalar, küfürler; şerit değiştirmek bile mümkün değil. Yayaysaniz ışık olmayan bir geçitten mümkünü yok geçemezsiniz.

 

Kimse islam dinini namaz ve oruçtan ibaret sayamaz. Bunlar kişisel görevimizdir ama birde toplumsal davranışlar yani güzel ahlak var. Hoşgörü, sevgi, temizlik, dürüstlük, saygı, ...vs dinimizin önemli kurallarıdır.

 

Yolsuzluk, torpil, tembellik, rüşvet, terör gibi kavramlar asla dinimizde yoktur. Günümüzün tabiriyle, dinde reform yapmaya gerek yok, biz dinimizin özüne dönelim yeter...

 

    Ne yazık ki bugün, geleceğimiz gençler, yavaş yavaş milli benliklerini unutuyorlar. Aslında çokta geç kaldık sayılmaz. Büyük bir inançla diyorum ki;

 

Bugün gafletle dünyaya dalmış gençlerimize, biraz tarih ve inanç tohumu atılsa, Atatürk'ün dediği gibi, damarlarındaki asil Türklük kanıyla, kısa zamanda yeşereceğine inanıyorum.

 


Avrupalı medeni! lerin gözü hala Anadolumuzdadır. Çok dikkatli olmalıyız. Ayrılıktan fayda gelmez, beraberlik ve kardeşliğimizi korumalıyız. Tarihi çok iyi bilmeliyiz.

 

Allah bu millete bir daha kurtuluş savaşı yaşatmasın.

 

Allah, Türkiye’yi kıyamete kadar korusun.

 

Celal Çelik              Ankara  ( Konya-Ereğli )

 

1 yorum:

  1. kardeş senden Allah razı olsun.biz Türk milletiyiz, ilelebette müslüman Türk milleti olarak Allahın izni ile kalacağız.Kardeşim Allaha emanet ol.

    YanıtlaSil