7 Nisan 2013 Pazar

Boşa geçirilen anlar


Boşa geçirilen anlar

 
"Hakikati idrak etmiş bir insanın bu dünyada boşa geçirilecek bir ânı yoktur."    Osman Nuri Topbaş
 
 
Bu sözü kendime şiar edinecem inşallah. Hepimiz biliyoruz ki ölüm yaklaşıyor ve büyük bir hızla ahirete doğru gidiyoruz. Önümüzde dehşetli bir azap yurdu cehennem var. Dünyaya dalıp, ölümü ve ahireti unutup, günahlarla ibadetten uzak, ömür geçiren nice insanlarımız var.
 
 
Evet, nasıl ki karşımızda bir dostumuz veya yakınımız, diri diri alevlerle tutuşsa nasıl söndürmeye koştururuz, çabalarız, su dökeriz. Aynen bunun gibi cehennemde yanması muhtemel insanlara da öyle koşturmamız lazım...
 
 
Diyebilirsiniz evet, insanların aklı var, düşünsünler... Haklısınız, zaten biz inanmış müminlere düşen "emri bil maruf nehyi anil münker" yani iyiliğe teşvik edip, kötülükten sakındırmak ve böylece akla kapı açıp düşünmelerini sağlamak…  Şeytan var, nefis var, şeytanlaşmış insanlar var, dünyanın cazibelerine çekip ibadetten uzaklaştırmaya çalışan internet, televizyon, bilgisayar, alışveriş merkezleri... vs. var.
 
 
Sevgili Peygamberimiz SAV, Din nasihattir, diyor. İnsanlar düşünsünler diye Kuran'daki ayet tekrarları bu mahiyettedir.
 
 
Ben de acizane bu mailleri ve yazıları, okuyan dostlarımız, bir anlık da olsa, dünyanın geçici olduğunu ve ahireti unutmasınlar diye gönderiyorum..
 
 
Ölünce gözümüzdeki perde kalkacakmış. Allah'ın görevli meleklerini göreceğiz inşallah. Yalnız, bu beni utandırır gibime geliyor. Düşünsenize, kendinizi futbolcu yerine koyun. Yüzbin insan sizi seyrediyor.

Öldüğümüzde bizi hayatımız boyu her an gören milyarlarca meleği görünce , ben işlediğim günahları, onlar görürken mi işlemişim? deyip kafamı kaldıramam...


Peygamberimiz SAV hakkıyla tövbe edenlerin günahlarını, Allah meleklere unutturabilir diyor... İnşallah bizim günahlarımızı da unutturur... Amin
 
 
Efendim hayatımız hızla akıyor. Ölüme biraz daha yaklaşıyoruz. Çevremdekilere hadi namaz kıl, hadi cumaya gidelim, diyorum. Lafı değiştirip benim kalbim temiz, diyorlar. Elbette hepimizin kalbi temiz, kimsenin kötü olmasını istemiyoruz.
 
Ama kalbimizin güzelliğini Allah'a ispat etmek için namaz kılmalıyız. Bir insan Kelime-i şehadeti bile içinden söylese müslüman olmuyor. Açıkca diliyle söylemek ve kalbiyle tasdik gerekiyor. Diliyle kalbim temiz demek yeterli mi? Cennet bu kadar ucuz mu?
 
 
 
Celal Çelik              Ankara  ( Konya-Ereğli )
 

 

1 yorum: