15 Mayıs 2018 Salı

Ramazan Molası


Ramazan Molası


Merhaba sevgili gönül dostlarımız,


Allah'ın, Resulünün SAV ve de sevdiklerinin selam ve bereketi üzerinize olsun.


Bugün 15 Mayıs 2018 Salı. Yarın inşallah oruçlu olacağız. Ramazan başlıyor.
Ömrümüz su gibi akıyor. Her sene Ramazan geçtikten sonra pişman oluyorum. Keşke zorlanarakta olsa tüm ramazan oruç tutsaydım diye. İşte geçti bitti diyordum.


Hastalıklarımdan dolayı sadece Pazartesi Perşembe tutabilsem de yine de bir nedamet hissi geliyordu. Işte yeni bir fırsat, henüz geç değil yarın ramazan başlıyor.


Peygamberimiz SAV “Oruç tutun sıhhat bulun” diyor. Bakın Cenab-ı Hak ne buyuruyor:


(O farz kılınan oruç) sayılı günlerdir. Artık sizden kim hasta ya da yolculukta olursa tutamadığı günler sayısınca başka günlerde orucunu tutsun. İhtiyarlıktan yahut şifa bulması ümit edilmeyen bir hastalıktan dolayı oruç tutmaya gücü yetmeyenler üzerine de (her güne karşılık sabah akşam) bir yoksul doyumu fidye (lâzımdır). Bununla beraber her kim, yapmaya yükümlü olduğundan daha fazla iyilik yaparsa, bu, onun için daha hayırlıdır. Bununla beraber (zor da olsa) oruç tutmanız, eğer bilirseniz, sizin için daha hayırlıdır.” (Bakara suresi, 184. ayet)


“Açlığa sabır, Allah’ın has kullarına bir lütfudur.” (Hz. Mevlana)


Artık oruç günleri sıcaklara denk gelmediği için bu sene zorlanarakta olsa inşallah 30 gün oruç tutmaya karar verdim. Seneye yaşar mıyım Allah bilir.


YANİ SİZDEN BİR AY İZİN İSTİYORUM. BU BİR AY İÇİNDE BLOG SAYFAMIZDA YENİ YAZI YAYINLAMAYACAĞIZ. YILLIK İZİNDEYİM VARSAYIN. TEŞEKKÜR EDERİM.

Yeğenlerim ve ben Hayırlı ramazanlar dileriz-17sn

Bu bir ay geceleri uyumayacağım. İşrak Namazı kıldıktan sonra yatacağım. (Güneşten 45dk sonrası) Kuşluk ve Öğle namaz arası verip ikindiye kadar yatacağım.


İkindi sonrası Youtubedan hergün bir cüz okuyarak Kuran’ı hatmedeceğim inşallah. Altyazıdan Türkçe mealini okuyarak… İlk cüz bugün inşallah ki bayrama bitsin:
Babam Hastalıklarından dolayı oruç tutamıyor ama benim tuttuğum orucun sevabını aynen alıyor inşallah. Efendimiz SAV “Hayra vesile olan yapan gibidir.” Buyurur.


Çünkü FA ve Şeker Hastalıklarımdan dolayı idrarımı tutamıyorum ama oruca dayanabilmem için çok su içmem gerek. Babacığım buna şöyle bir çözüm buldu.


Tenasülüme bağladığı dış sonda balon ile idrar depoda birikiyor, gece boyu bol bol su içebiliyorum, arada gelip boşaltıyor. Allah razı olsun.


Biliyorsunuz Kadir gecesi gizlenmiştir. Her geceyi ibadetle geçireceğim için inşallah seksen küsür yıllık ibadetten hayırlı olan Kadir gecesini yakalarım.


Hem oruç hastalığıma faydalıymış, hücrelerim yenileniyormuş.

Oruç tutmak kök hücrelerin yenilenmesini hızlandırıyor

https://www.medimagazin.com.tr/guncel/genel/tr-oruc-tutmak-kok-hucrelerin-yenilenmesini-hizlandiriyor-11-681-77042.html
  


Allah ramazanın bereketinden hissemizi ziyade eylesin.BLOG SAYFAMI NEDEN AÇTIK


Şimdi size bu “Celalin Penceresinden” blog sayfamızı neden açtığımızı anlatmak istiyoruz. Blog sayfamız Google’a ‘celalin penceresinden’ yazınca çıkan ilk sayfadır. Ben 2008 yılında yazdığım ‘Celal Çelik Kimdir?’ isimli yazıyı Google’un ücretsiz blog sayfası blogspot.com sitesinde yayınlamıştım. (bu sayfa)


Emekli olduktan sonra girdiğim şeker komasından çıkıp iyileşince boş durmak yerine faydalı işler yapmak istedim. Sevgili Efkan Vural hocamla birlikte ‘Türkbilgi’ isminde bir email grubu kurduk. Hocamın teşvikiyle  yazı yazmaya ve gruba email atmaya başlamıştık. Sonra Efkan hocam, Celal bu güzel yazıların unutulup gitmesin, bir blog sayfasında yayınla, diye teşvik etti.


2008’de açtığım blog sayfası aklıma geldi. 2012’de Aktif ettim ve Halen her pazartesi yeni yazdığımız bir köşe yazısını yayınlıyoruz. Yayınladıktan sonra sayfadan kopyalayıp grubumuza mail atıyoruz. Şu an 450’den fazla yazı yayındadır.TÜRKBİLGİ EMAİL GRUBU


Ayrıca ‘Türkbilgi’ grubumuza her gün ben ve Efkan hocam birkaç güzel yazı ve hikaye gönderiyoruz. 2013’te aklıma bu yazılarında kalıcı olması için blog sayfasında yayınlamak fikri geldi. 2013’te yine bir blog sayfası açarak ‘Türkbilgi email grubu’ na attığımız maillerin hepsini once burada yayınladık.


Bu blog sayfamıza ‘Celalin Penceresinden’ sayfamızın üstünde bulunan ‘Sevdiğim Yazılar’ linkini tıklayarak ulaşabilirsiniz. 4000’e yakın yazı yayındadır. ‘Türkbilgi’ isimli email grubumuza üye olmanızı tavsiye ederiz. Günlük ortalama 3-4 kısa güzel dini yazı gönderiyoruz.


Hem vaktinizi almaz, hemde Allah’ı anarak -inşallah- zikir sevabı almış olursunuz. Akıllı telefonunuzdan da rahatça okuyabilirsiniz.


Eğer sevdiklerinizin de bu mailleri almasını isterseniz, onlara şunu yapmalarını öneriniz =

TÜRK BİLGİ E-Mail GRUBU'na abone olmak için: 

turkbilgi+subscribe@googlegroups.com 'a boş bir mail atınız.


Sabahları uyuduğumuzdan mail atamayacağız ama mail grubumuza Ramazan boyunca öğleden sonraları bir veya iki mail göndereceğiz inşallah.


Anlayışınız için teşekkürler…


Dünyaya bir kere geliyoruz ve bir sonraki Ramazana yaşar mıyız Allah bilir.
Şu yazımızda Burnu yerde sürtülsün denilen üç kişiden biri olmayalım inşallah…
İnşallah huzurlu, hayırlı, ibadet aşkıyla dolu, bereketli bir ramazan geçiririz ve hata, günahları affolunmuş, tertemiz kullar olarak bayrama kavuşuruz inşallah...


Rasûlullah sallallâhu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
“Kim faziletine inanarak ve karşılığını sırf Allah'tan bekleyerek Ramazan orucunu tutarsa, onun geçmiş günahları bağışlanır."
#Hadis (Buhari)
BU GECE İLK SAHUR. RAMAZANINIZ MÜBAREK OLSUN.

                       

Celalin Penceresinden


2 yorum:

 1. Celal bey kardeşim. Yazınızı okudum. Blog unuzu ilk defa ziyaret ettim. Hastalar risalesini kopyala yapıştır yaparak bir arkadaşıma gönderecektim. Senanur arkadaşıma. O da çocukken çocuk felci geçirmiş. İşte ararken tevafuken sizi buldum. Çok hoşuma gitti. Ramazan programınıza bayıldım. Allah muvaffak etsin. Yar ve yardımcınız olsun. Yeğenlerim ile ramazan mesajınızı da çok beğendim. Sizi çok seviyorlar. Allahım CC hayırlı şifalar ihsan etsin. Hastalığınızı, derdinizi size derman etsin inşallah.
  Eğer okursanız bir de soru sormak isterim. Hani diyorsunuz ya engelli olmak bana Allah'ın CC bir hediyesidir diye. Ne açıdan böyledir, siz neden böyle düşünüyorsunuz.
  Selametle
  Gökhan Sarpkaya, Kayseri

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. amin inşallah Allah razı olsun Gökhan bey
   Evet hastalık bir hediye bana.
   Sabredip şükrederek sevap kazanmamı sağlayan kısacık dünyada ahiretin yüksek derecelerini inşallah kazandıracak bu canım hastalığımdır.
   Hayırlı ramazanlar
   Celal Ankara

   Sil