28 Mayıs 2018 Pazartesi

Bir Ramazan Günüm


Bir Ramazan Günüm

 

Merhaba sevgili gönül dostlarımız,

 

Allah'ın, Resulünün SAV ve de sevdiklerinin selam ve bereketi üzerinize olsun.

 

Ömrümüz su gibi akıyor. Her sene Ramazan geçtikten sonra pişman oluyorum. Keşke zorlanarakta olsa tüm ramazan oruç tutsaydım diye. İşte geçti bitti diyordum.

 

İşte bu Ramazan Allah nasip ediyor, oruçlarımı tutuyorum hem de hiç zorlanmadan…

 


Burası bir blog yani günlük sayfası olduğundan dolayı ve bu yazılar yıllar sonra okunduğunda iyi bir anı olduğundan şimdi size bir günlük ramazanımı yazmak istiyorum.

 

İlerde yeğenlerim amca/dayı’larının yaşadığı ramazanı öğrenirler inşallah. Şu an 8 aylık, yedi, on, onbir, onaltı yaşlarında beş yeğenim vardır. (2018)

 

Şimdi uyanışla başlıyorum, tekrar aynı noktaya gelene kadar anlatacağım.

 

 

ÖĞLE NAMAZINA UYANIŞ

 

Öğlen 12 gibi tuvalete sıkışarak uyanıyorum. Babam ördekle yaptırıyor sonra başımın altına yastık koyuyor kapıyı örtüp gidiyor.

 

Ezana kadar üveys zikri yapıyorum. ( http://www.veyselkarane.com  )

 

Yattığım yerde teyemmümle öğle namazını kılıyorum. Babam tekrar yatırıyor.

 

İKİNDİ NAMAZINA UYANIŞ

 

Bazen uyuyamayıp erken kalksamda genelde ikindiye kadar uyuyorum. Uyanınca Babacım kıl dönmesi ameliyatından dolayı ağrı olduğundan ortası boş simit mindere oturtuyor.

 

Şöyle oturtuyor. Yattığım yerde yan dönüp minderi altıma sürüyor. Sonra belimden kayrayıp mindere ortalıyor. En sonda kumandalı yatağımı kaldırarak oturumuma getiriyor, sırtıma ve yanlarıma yastıklar koyuyor, gidiyor.

 

Daha once taslak hazırladığım yazılardan birini Sevdiğim Yazılar blogumda yayınlıyorum ve kopyalayıp Türkbilgi grubuna mail atıyorum. Sonra teyemmümle ikindiyi kılıyorum.

 

SEVAP HEDİYE ETME

 

Öğle namazında olduğu gibi ikindi namazından sonrada bir farz namazı daha kılıp sevabını annem babam kardeşlerim dostlarıma ve dua listemdeki tüm namaz kılmayanların ruhlarına hediye ediyorum.

 

KURAN OKUYORUM

 

Sonra o günün Kuran cüzünü okuyorum. Youtube’dan arapça dinleyerek Türkçe altyazı okuyorum. Biliyorsunuz Kuran otuz cüzden oluşuyor ve bayrama kadar Türkçe mealini okuyarak hatmetmiş olacağım inşallah.

 

İFTAR VE AKŞAM NAMAZI

 

Iftara kadar TV veya Youtube’da ramazan sohbeti izliyorum. Sonra oturdugum yerde yatağın altına giren yan U şeklindeki masaya annecim tepsiyle iftar yemeği getiriyor. Ben hiç ekmek yemiyorum, bu yüzden zayıfladım ve hiç hasta olmuyorum elhamdülillah.

 

Genelde iftar yemeğim; çorba, bulgur pilavı, köfte, limonlu yoğurt ve kuru soğan… Ekmeksiz.

 


Sonra oturduğum yerde teyemmümle akşam namazını kılıyorum. Sonra annem çay getiriyor. Elim sıcağa dayanamadığı için kulbu plastik cam bardakla üç bardak çay içiyorum hamdolsun.

 


Çaydan sonra babacım diş fırçama macun sürüp getiriyor. Dişimi fırçalayınca ağzımı leğene yıkattırıyor. Sonra da yastıkları alıp yatağı kumandadan indiriyor, simit minderi alıyor.

 Her gece olduğu gibi şeker hastalığım için göbeğime insulin iğnesi yapıyor.
 

Babamın önemli bir işi daha kaldı. Tenasülüme dış sonda balon bağlamak. Ki böylece bol bol su içeyim inşallah ve orucu zorlanmadan tutabileyim. Çünkü çok su içince idrarımı tutmakta zorlanıyorum. Balonu bağlayıp kapıyı örtüp odasına gidiyor.

 

YATSI NAMAZI VE TERAVİH NAMAZI

 

Derken yatsı ezanı okunuyor. On rekat Yatsıyı kılıp ardından 4+4 sekiz rekat teravih kılıyorum.

 

Yıllar once ilahiyatçı Efkan Vural hocamları iftara almıştık. O gün hocamın imamlığında hepberaber yirmi rekat teravih kılmıştık, büyük manevi lezzet almıştım.

 

O gün hocam bana istersem kendi başıma da teravih kılabileceğimi söyledi.

 

O günden bugüne her ramazan sekiz rekat teravih kılıyorum. Alah razı olsun.

 


Yatsı ve teravih sonrası vitir namazını da kılıyor, tesbihat ve uzun dualar ediyorum.

 

ÜVEYS ZİKRİ

 

Yatsı 23:30 gibi bitiyor.12’ye kadar müzik dinliyorum. 12-1 arası Dost TV’de gündüzkü okuduğum Kuran cüzünün tekrarı Kuran mukabelesi var. Tekrar meali okuyorum.

 

Saat 1’de uzun uzun üveys zikri okuyorum.

 

Üveys Zikri

 


Size birkaç yıldır sürekli yaptığım bir zikirden bahsetmek istiyorum. Bu zikir Üveys zikri. Zikir anmak hatırlamak demektir. Rabbimiz Kuranda onlarca ayette, Sabah akşam Allah’ı zikredin diye emrediyor. Bu zikirde bir gece bir gündüz iki defa Rabbimizi zikrediyoruz.

 

Stresli hayattan yorulduysanız, içinizin sevgi ve huzurla dolmasını isterseniz, Allah’ın ve Resulunün size sevmesini isterseniz, bu Üveys Zikrini yapmanızı tavsiye ederiz efendim. Peki ne yapmamız gerekiyor derseniz :

 

http://www.veyselkarane.com sayfasını inceleyin. Özellikle ziyaretçi defterini okuyunuz. Bu zikri yapmaya devam edenlerin içi huzurla doluyormuş, ki doluyor ve Allah hastalıklarını alıyormuş, doktorlar bile iyileşmesine şaşırıyorlarmış.

 

Bu sevap hediyesini şifam için kendi ruhuma da hediye ediyorum. Bir sabah iyileşmiş olarak uyanacağım inşallah. İyileşmesem bile yaşadığım bu huzur zikri yapmaya devam etmeme değer, İçimde tarifsiz bir sevgi ve huzur var elhamdülillah.

 

Zikrin sonundaki tevhidi yani LA İLAHE İLLALLAH’ı on-onbeş dk söylüyorum.

 

TEHECCÜD NAMAZI VE BAKLAVALI DUA

 

Zikir sonrası 4+4+4 oniki rekat teheccüd namazı kılıyorum ve tesbihattan sonra uzun baklavalı dualar ediyorum. Ağlamak bana baklava gibi lezzet veriyor.

 

Efendimizin SAV bildirdiğine gore Rabbimiz hergece seher vakti birinci semaya bizzat nüzul ederek, yok mu benden birşey isteyen diye kullarına nida edermiş.

 

Keşke sahura uyananlar birde namaz kılıp dua etseler ve fırsatı kaçırmasalar.

 


Birbuçuk yıldır teheccüd kılıyorum. Seherlerde ettiğim pekçok duam Kabul oldu elhamdülillah.

 

SAHUR YEMEĞİ FINDIK

 

Duayı bitirince annemin getirdiği on-onbeş adet çiğ fındık yani kavrulmamış fındık ve iki hurma yiyorum ve su içiyorum. Fındık protein deposu olduğu için hiç acıktırmıyor.

 

Ezana kadar TV’de sahur programları izliyorum.

 

SABAH NAMAZI

 

İmsak ezanı okununca akıllı telefondan twitter gibi sosyal medyaya göz gezdiriyorum.

 


Sonra sabah namazını kılıp tesbihattan sonra güneş doğana kadar bir saat dua listemdeki ikiyüzelli kişiye ismen dua ediyorum.

 

ARAPÇA YASİN VE ÜVEYS ZİKRİ

 

Sabah namazı bitince güneş doğana kadar bekliyorum. Son bir ibadetim daha kaldı. İşrak namazı kılmak. Peygamber Efendimiz SAV işrak namazı kılana tam bir hac ve umre sevabı verileceğini müjdeliyor.

 

Şartı şu, mealen şöyle diyor Efendimiz SAV. Kim sabah namazı sonrası (güneşten 40-45 dk sonra namaz kılınabilir) camide zikrullah ile meşgul olup iki rekat namaz kılarsa bu sevapları alır.

 

Ben bu 45dk yı şöyle değerlendiriyorum. Onüç-ondört dk akıllı telefonumdan arapça Yasin suresi okuyorum. Kalan zamanda üveys zikri yapıyorum.

 

İŞRAK NAMAZINI KILIP BABACIM YATIRIYOR

 

Güneşten 45 dk geçince işrak namazı niyetiyle iki rekat kılıyorum.

 


Evet artık yatabilirim. Balonu söküp üstümü örtüp yatırması için babama çağrı atıyorum.

 

Babacım geliyor balonu söküyor. Çünkü şekerim olduğu için yara olup kapanmamasından korkuyor. Sonra yatırıyor. Bugün 6:15’te yatırdı.  (27 May 2018)

 

İŞTE BİR RAMAZAN GÜNÜM !

 

Kalp, astım, şeker, tansiyon gibi hastallıklarından dolayı oruç tutamayan babacım benim tuttuğum orucun sevabını aynen alıyor inşallah.

 

Efendimiz SAV “Hayra vesile olan yapan gibidir.” Buyurur.

 

İnşallah huzurlu, hayırlı, ibadet aşkıyla dolu, bereketli bir ramazan geçiririz ve hata, günahları affolunmuş, tertemiz kullar olarak bayrama kavuşuruz inşallah...

                      

 

Celalin Penceresinden

 

 

1 yorum:

  1. Celal sevgi ve selamlar yapabildiklerine hayran kaldım. kendimi sorguladım mazeretlerimi sonra yaparimlarimi kendime kızdım nefsimi terbiye edemediğime dünya işlerine dalışıma

    YanıtlaSil