23 Ekim 2017 Pazartesi

Dünyada en çok Türk taraftarı olan takım


Dünyada en çok Türk taraftarı olan takım

 

Günaydın sevgili gönül dostlarımız, güzel bir hafta geçirmeniz dileğiyle…  

 

Bu haftaki yazımızda bir futbol takımından bahsedeceğiz. Bu takımın 35 milyon Türk taraftarı var. Takım hakkında bilgi vermeden önce, bunu yazmak nereden aklıma geldi, kısaca bahsedeyim.

 

13-15 Ekim 2017 haftasonu kardeşim Faik, ailesi ve annem babamı Çorum’a götürdü. Yeni doğum yapan kızkardeşim Berrin’in oğlunu görmeye gittiler. Gözleri arkada değildi.

 
Haftasonunu bana ayıran sevgili dostum Aydın Kaynarca bey her sabah güler yüzüyle güne güzel başlamamı sağlıyor, Allah razı olsun.

Haftasonu benimle birlikte bizde dostum Aydın Kaynarca bey kaldı. Hertür ihtiyacımı karşıladı Allah razı olsun. Cumartesi akşam komşularımız Tolunay bey, Cihat bey ve Efkan Vural hocam ziyarete geldiler.

 

Beş erkek sohbet ederken konu futbola geldi. Aydın bey hepimize bir soru sordu. Dünyada en çok Türk taraftarı olan takım hangisidir, dedi.

 

Hepimiz Türk takımıdır diye düşündük, Aydın beyin sıkı Fenerbahçeli olduğunu bidiğimiz için, Fenerbahçe mi dedik doğal olarak.

 

Aydın bey bu takım bizim ligimizde değil, yurtdışında dedi. Bildiğim kadarıyla Fenerbahçe’nin 25 milyon taraftarı vardı, demekki bundan da çoktu.

 

Aydın bey bizi merakta bırakmadı, İran liginde oynayan futbol takımı “Tractor Sazi”

 

Aydın bey takımı nerden duyduğunu şöyle açıkladı. TV’de bir yarışma programında bu soruyu sordular, yarışmacı bilemedi Tractor Sazi takımını.

 


Bende hemen Youtube’dan Tractor Sazi diye arattım ve izlediğim 11 dk’lık video ile çok duygulandım, tüylerim diken diken oldu, dedi. Aydın bey anlatırken Tolunay bey videoyu buldu ve 11 dk nefessiz izledik ve şaşırdık.

 

Dünyada en çok Türk taraftara sahip olan takım: Traktör Sazi (11 dk)

 


 

Şimdi internetten bulduğumuz bazı bilgileri özetle paylaşmak istiyoruz:

 

DÜNYADAKİ EN ÇOK TÜRK TARAFTARI OLAN TAKIM

 

Dünyanın en çok Türk taraftara sahip kulübü ne Fenerbahçe ne de Galatasaray...

 

"Türkiye'de en çok hangi takımın taraftarı var?" sorusu oldukça popüler.  Bu soru özellikle Fenerbahçe ve Galatasaraylılar arasında büyük bir iddia konusu.

 

Ancak Dünyada en çok Türk taraftara sahip olan kulüp ne Fenerbahçe ne de Galatasaray. 

 

Hürriyet'in verdiği habere göre bu kulüp, İran'daki Türklerin takımı olarak bilinen Traktorsazı Tebrizi. Renkleri kırmızı beyaz olan kulübün yaklaşık 30 milyon taraftarı var ve her maçını 80 bin kişiye oynuyor.

 


Traktörsazi Tebrizi, İran'ın Doğu Azerbaycan Eyaleti'nin başkenti Tebriz'de kuruldu. Renkleri "Kırmızı-Beyaz" olan futbol kulübün lakabı ise Kırmızı Kurtlar. 

 


Traktorsazi taraftarları, takımlarını İran'ın 'Barcelona'sı olarak da adlandırılıyor. 

 


 

ÜMİT ÖZAT ANLAŞMIŞ

 

En son Süper Lig ekiplerinden Gençlerbirliği'ni çalıştıran deneyimli teknik adam Ümit Özat, İran Pro Lig ekiplerinden Tractor Sazi FC takımıyla anlaştı. 17 Eylül 2017

 

BİR YANLIŞ ANONS DAHA

 

Tractor Sazi Tebrizi takımı 2015 yılında Fenerbahçe’nin kısa şampiyonluk sevincinin aynısını yaşamış 120 bin taraftarı önünde. Yukardaki Youtube videosunda ayrıntılı anlatıyorlar, izleyebilirsiniz.

 


Taraftar ise bilerek yanlış anons yaptırılıp şampiyonluklarının engellendiğini düşünmüş ve olaylar yaşanmış. Ntv sitesinde şöyle yazıyor:

 

Renkleri kırmızı-beyaz, lakapları 'kızılkurtlar' ve Azeri-Türk nüfusunun yaşadığı Tebriz'in takımı Tractor Sazi'nin İran yönetimi tarafından kasıtlı olarak şampiyon yapılmadığını öne süren taraftarlar internette İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani aleyhine "Hasan Ruhani'ye kırmızı kart" kampanyası başlattı. İran Spor Bakanı ise olayın soruşturulması talimatı verdi.

 


 
Geçen haftaya teşekkür olarak annem Konya'nın meşhur Arabaşı'sını yaptı. Konya'lı değil ama Aydın bey çok seviyor bu lezzeti. (20 Ekim 2017)

Tebriz denince aklıma ilahi aşk geliyor. Hz. Mevlana ile Şems-i Tebrizi Hazretlerinin yaşadığı ilahi aşk.  Bilmiyorum ama aklıma takıldı, acaba Şems-i Tebrizi de Türk müydü?

 

Yazımızı Şems-i Tebrizi Hazretlerinin bazı güzel sözleriyle bitirmek istiyoruz:

 

ŞEMS-İ TEBRİZİ HAZRETLERİNİN GÜZEL SÖZLERİ

 

* Düzenim bozulur, Hayatımın altı üstüne gelir diye endişe etme. Nereden bilebilirsin Hayatın altının üstünden daha iyi olmayacağını.

 

* Hak yolunda ilerlemek yürek işidir, akıl işi değil… Kılavuzun daima yüreğin olsun, omzun üstündeki kafan değil. Nefsini bilenlerden ol; Silenlerden değil…

 

* Güzel bir gülü, güzel bir geceyi, güzel bir dostu herkes ister. Önemli olan gülü dikeniyle, geceyi gizemiyle, dostu tüm derdiyle sevebilmektir.

 

* Bir gül kadar güzel ol; ama dikeni kadar zalim olma. Birine öyle bir söz söyle ki, ya yaşat ya da öldür; ama asla yaralı bırakma.

 

* Ey İnsan kaf dağı kadar yüksekte olsan da, kefene sığacak kadar küçüksün. Unutma…her şeyin bir hesabı var üzdüğün kadar üzülürsün.

 

* İlim üç şeydir: Zikreden dil, şükreden kalp, sabreden beden.

 

* İnsanoğlunun edepten nasibi yoksa, insan değildir. İnsan ile hayvan arasını ayıran edeptir.

 

* Ey aşk! Seni senelerce yaban ellerde, hoyrat dillerde aradım. Oysa bendeymişin bilememişim. Oyalanmışım. Kalakalmışım.

 

* Sanmayasın ki; aşk akıl işidir. Gül ki her gönlün mürşididir. Kimini kokusuyla şad eder. Kimini de dikeniyle irşad eder.

 

* Kalp ruha der ki: Ben severim, aşık olurum;ama acısını nedense hep sen çekersin. Ruh da cevap verir: Sen yeterki sev.

 

* Hüzün ki en çok yakışandır aşıklara. Yandık, yakıldık; ama hüzünden yana asla yakınmadık. Ne de olsa biz mahzun bir Peygamberin ümmeti değil miyiz? Hüzün taze tutar aşk yarasını. Yaramdan da hoşum, yarimden de.

 

* (Hz. Mevlana’ya) Kır kalemin ucunu. Bundan sonraki yolculuğumuz aşk yolculuğudur. Aşkı kalem yazmaz ki kitaplarda bulasın.

 

* Anladım ki: İnsanlar; Susanı korkak. Görmezden geleni aptal. Affetmeyi bileni çantada keklik sanıyorlar. Oysa ki; biz istediğimiz kadar hayatımızdalar… Göz yumduğumuz kadar dürüstler ve sustuğumuz kadar insanlar…

 

* Bir şey yap, güzel olsun. Çok mu zor? O vakit güzel bir şey söyle. Dilin mi dönmüyor? Öyleyse güzel bir şey gör veya güzel bir şey yaz. Beceremez misin? O zaman güzel bir şeye başla. Ama hep güzel şeyler olsun. Çünkü; Her insan ölecek yaşta…

 

* Hayata tepeden bakarsan insanların sadece tepesini görürsün. Hayata daima insanlarla aynı mesafeden bak. O zaman insanların hem yüzünü, hem kalbini görürsün.

 

* Sana affedilemeyecek kadar büyük hata yapan birine, akıl sınırlarının bittiği yerden başlayacak ceza vermek istiyorsan; bütün samimiyetinle affet. Hissedilen her şeyi arşivleyen kader, kendisiyle en iyi biçimde ilgilenecektir.

 


* Ne diye böbürlenip büyükleniyorsun. Doğumun bir damla su, ölümün bir avuç toprak değil mi?

 

* Bir kişi Allah’tan başka kimseye ihtiyacı olmadığına inanırsa Allah da onu başkasına muhtaç etmez.

 

* Musikinin ritminde bir sır saklıdır; eğer onu ifşa etseydim dünya alt üst olurdu.

 

* Şeriat der ki: Seninki senin, benimki benim. Tarikat der ki: Seninki senin, benimki de senin. Marifet der ki: Ne benimki var ne seninki. Hakikat der ki: Ne sen varsın, ne ben.

 

* Mühim olan yükseklere çıkıp hayata tepeden bakmak değildir; Mühim olan ne kadar yükselsen de her şeye eşit mesafeden bakabilmektir.

 

* Her şey çok olunca ucuzlar; Edep bunun aksinedir, o çoğaldıkça değeri artar.

 

* Aşkı kalem yazmaz ki kitaplarda bulasın.

 

* Eğer Allah seni bana yazmışsa, benden kaçışın yok! Lakin kader seni benden almışsa, ağlamaya lüzum yok.

 

* Şükret! istediğini elde edince şükretmek kolaydır. Sufi, dileği gerçekleşmediğinde de şükredebilendir.

 

* Ya tam açacaksın yüreğini, ya da hiç yeltenmeyeceksin! Grisi yoktur aşkın, ya siyahı, ya beyazı seçeceksin.

 

* Bil ki güneşe bakmaya cesareti olmayan gölgede kalmaya, gölgeyi ışık sanmaya mahkumdur.

 

* Bazen arkasına dönüp bakması gerekir insanın; Nerden geldiğini unutmaması için.

 

* Şeytanda insandaki özelliklerin birisi hariç hepsi vardır. Şeytanda eksik olan tek nimet Aşk…Şeytanın insanı çekememesi aşksızlığındandır.

 

 

Celalin Penceresinden

 

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder