25 Ocak 2015 Pazar

Mesele Doktor Olmakta Değil


Mesele Doktor Olmakta Değil


 

Bazen bu konuda yazayım diye duyduğum, seyrettiğim bir haberi, okuduğum bir cümleyi akıllı telefonuma not alıyorum ki unutmayayım... 

 

Bu yazıda inşallah, iki yıl önce notunu aldığım bir haber üzerinden bir gerçeği hatırlayacağız.

 

27 Eylül 2013’teki Haber şu:

 

Ankara’da özel hastanede görev yapan biri profesör diğeri doktor iki şüphelinin de aralarında bulunduğu 16 kişi, operasyonlar sırasında gözaltına alındı. İhtiyaç sahiplerinden 10-15 bin TL’ye satın alınan organları, 25-30 bin liraya satan çete üyelerinin, bu yolla yaklaşık 1 milyon liralık gelir elde ettikleri tespit edildi.

 


 


Yani, iki doktorun insanların organlarını satan bir organ mafyasının çete üyesi oldukları iddiası... Hem de doktorun birisi profesörmüş.  

 

Bu haberi okuyunca şunları düşündüm:

 

- Bir insan çocuğunu ta ilkokulda niye dershaneye gönderir?

- İyi bir lise kazanması için.

- Peki kazandığı o iyi lisede neden dershaneye gönderir?

- İyi bir üniversite kazanması için... Belki de tıp okusun diye.

- Peki insan neden 6 sene tıp okur yıllarca uzmanlık sınavına hazırlanır?

- Rahat bir ömür sürmek için...    Öyle mi olmalı acaba ??? 

 

Küçüklüğümüzden beri duyduğumuz bir söz var: “Oku, doktor, mühendis ol, kendini kurtar”

 

Sahiden doktor olmak asıl gaye mi olmalı? Efendim İslam büyüklerinin sohbetlerinden, okuduğum kitaplardan süzülen bilgilerimi kısaca paylaşacağım. Ben ilim taşıyıcısıyım.  

 


Tasavvufta Dervişin gayesi şu olmuştur; “İlahi ente Maksudi ve rızake Matlubi”

 

Ya Rab benim gaye ve isteğim senin rızandır ; yaptığım ibadet ve taatimin gayesi ne cennet arzusu ne de cehennem korkusudur, diye, Allah’a teslim olmuştur.

 

Bizim de hayatımızın en büyük ve asıl gayesi Allah’ın rızasını kazanmak olmalıdır. Yani Allah’ın sevgisini kazanmak... Eğer Allah bizi severse cennetine koyar zaten ve cehennemden korur.

 

Neden bize bir iyilik edene “Allah senden razı olsun” diyoruz ; çünkü asıl amacın bu olduğunu atalarımız dilimize pelesenk etmişler, alıştırmışlar.

 

Hayatımızın asıl gayesi Allah’ın rızasını kazanmaktır. Hayatımızdaki diğer tüm gayeler, asıl gayemize ulaşmakta basamak olmalıdır.

 

Mesele doktor, mühendis, mimar olmakta değil. Asıl mesele ahlaklı ve imanlı bir insan olarak o meslekleri yapmak...  Hayatımı anlattığım kitapta inançsız bir doktorun hayallerimi nasıl yıktığını anlatmıştım:

 


 


Benim yazdığım tüm bu yazılar, dualar, sohbetlerimin amacı siz sevdiğim dostlarımı bir an da olsa dünya meşgalelerinden uzaklaştırıp düşündürmek içindir.

 

Ki  inşallah düşününce belki hayatınızda yeni kararlar alırsınız, sadaka gibi, namaz gibi, günahı terk gibi…

 

Neden mi bunu istiyorum? Sizleri çok sevdiğim için. Allah’ın cenneti geniştir. Bu yazıları önce kendi nefsime yazıyorum.

 

İnşallah hepberaber Allah’ın sevgisini kazananlardan oluruz...

 

Allah, hayatımızın asıl gayesini hiçbir zaman unutturmasın. Nefse, şeytana uydurmasın.

 


Allah, hayatımızı rızası dairesinde yaşayıp cennet ve cemali ile şereflenen salih kullarından eylesin, Efendimize SAV Firdevs cennetinde komşu eylesin. Amin

 

 

Celalin Penceresinden

 

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder