28 Aralık 2014 Pazar

Hastalık Şifadır


Hastalık Şifadır


 

Efendim blog sayfamın girişinde şunu okumuşsunuzdur: “Bu hastalık bana Allah'ın hediyesidir.” Bu sözü belki tam olarak anlayamamış olabilirsiniz.

 

Bu ifade Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin "Hastalar Risalesi" isimli eserinde geçen bir tabirdir.

 

Öncelikle aşağıda bu ifadenin geçtiği bölümü aktaracağız, sonra da yazının başlığını açıklayan bir menkıbe paylaşacağız. 

 

“Ey hastalıktan şekvâ (şikayet) eden biçare adam! Hastalık bazılara ehemmiyetli bir definedir, gayet kıymettar bir hediye-i İlâhiyedir. Her hasta, kendi hastalığını o neviden tasavvur edebilir.” (Hastalar Risalesi, ON ÜÇÜNCÜ DEVÂ)
İşte sözünü ettiğimiz  hikaye, Şeyh Lütfullah Efendi 'ye aittir, Balıkesir erenlerindendir.

Lütfullah Efendi (ölüm 1488) bir sohbetinde;
- Çocuklar, Allahü teâlâ, sıkıntılı halde yapılan duayı kabul eder, buyurdu.

Ve ekledi:
- Mesela hastanın duası makbuldür. Onun için hastalık nimettir bir bakıma.

Talebenin biri kalktı.
- Efendim, “Hastalık nimettir” dediniz. Yanlış duymadık değil mi?

Mübarek zat gülümsedi:
- Evet evladım. Hastalık nimettir, ama sabretmek şartıyle. Hastalık istenmez. Bilakis hasta olmamak için tedbir alınır. Ama buna rağmen gelirse, sabredilir. Büyükler, “Hastalıkta şifa vardır” buyurmuşlardır.

Genç talebe bir daha şaşırdı:
- Hastalıkta şifa mı vardır hocam?

- Evet yavrum. Hasta, hastalığından dolayı şikayet etmez ve sabrederse, günahları affolur. Ayrıca çok da sevap kazanır. Sonra hastanın kalbi kırık olur, duaları makbuldür. Hasta, günah işlemeyi düşünemez. Şifa vermesi için Allah’a yalvarır daima.

Ve ekledi:
- Hem sonra hasta, ölümü daha çok hatırlar. Ahireti düşünür, günahlarına tövbe eder. Bu yüzden Allah’a daha yakın hisseder kendini...

Şöyle bitirdi:
- Bütün bunlar şifadır işte. Manevi şifa, kalb için şifa...

  
******
 
"Bazen hoşunuza gitmeyen bir şey, hakkınızda hayırlı olabilir ve hoşunuza giden bir şey de hakkınızda şer olabilir. Allah bilir siz bilmezsiniz." (Bakara suresi, 216. ayet)
 
Bu hastalık bana Allah'ın hediyesidir.
 
 
Celalin Penceresinden
 

 

1 yorum:

  1. Olumlu ve mutlu kılan bakış açınız, gönül tarlanızın suyu olan sevginiz daim olsun. Sevgiyle, muhabbetle kalınız. Hoşça bakınız zatınıza. www.sumedeniyetimuzesi.com hoşunuza gidebilir.

    YanıtlaSil