1 Eylül 2013 Pazar

Neden insan cennetten dünyaya sürülmüş?


Neden insan cennetten dünyaya sürülmüş?

 

   Bu soru kafamı hep meşgul etmiştir...

   Yani eğer cenneti kazanabilirsek (zor ama imkansız değil) cennette öfke, kıskançlık, inatçılık, gurur, cimrilik, ...... vs. olmayacakmış.

 

Çünkü bizi kötülüğe sevk eden nefis ve şeytan cennette olmayacakmış.

 

   Allah ilk insan Adem babamızı ve Havva annemizi yaratmış ve cennete koymuştu.

 

Cennette mutlu yaşamları devam ederken Allah cennete şeytanı sokar ve şeytan onlara Allah'ın yemelerini yasakladığı ağaçtan meyve yemelerini vesvese eder.

 

   Sonuçta Hz. Adem ve Havva cennetten çıkarılmış ve geçici bir ömür verilip dünyaya gönderilmiştir.

 

   Baştaki soruyu düşündüm ve kendimce birkaç neden buldum. Bilmem katılır mısınız? Tabii herşeyin en iyisini Allah bilir.

 

***     1- Çile çekmeden, mirasyedi gibi sonsuz cennet servetine konmak bedava olur mu?

 

***    2- O yüzden sonsuz hayatı kazanmak için biraz açlık (oruç) ibadet ve mal (zekat) ile bazen sevdiklerimizi kaybederek sabır imtihanı oluyoruz.

 

***     3- Allah insanların iradesini serbest bırakmış; şeytanla bizi sınav ediyorki ta saf, duru, temiz, iyi insanı bulabilsin.

 

***     4- Dünyada herşey için çalışmak gerekiyor. Orada hizmetçilerimiz ve ne istersek yapılacakmış. Belki de orada gördüklerimizin değerini anlamak için dünyada bu kadar çok meslek var...

 

***     5- Cennette baldan ırmaklar varmış. Dünyada bir arı 1 kg bal yapmak için bir milyon çiçekten öz topluyor. Allah'ın kudretinin sonsuzluğunu düşünmek içindir belki.

 

***     6- Cennette de dünyadaki gibi insanlar sınıf sınıf olacakmış. Allah bu sınıfı belirlemek için insanın dünyadaki yaptığı işlere ve ibadetlere göre adalet edecektir. Yani dünyada parası çok olan zengin, ahirette ise sevabı çok olan...

 

***     7- Dünyadaki bazı eğlenceye düşkün insanlar eminim Adem babamıza kızgındır :)) Ne güzel çalışmadan eğlenecektik diyorlardır. :))

 

***     8- Cennette dünyada yaşadığımız olayları sinema gibi dostlarımızla seyredip hey gidi günler diyeceğiz. Bunu öğrendiğimden beri dünyadaki rolümü güzel oynamaya çalışıyorum...

 


***     9- Daha bir çok madde... şimdilik bu kadar... En iyisini Allah bilir...

 

   Hiç yokken var olmak bile başlı başına bir nimet.

Teşekkür ederim Allah'ım

 

Celal Çelik              Ankara  ( Konya-Ereğli )

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder