3 Mart 2013 Pazar

Allah Gani ve Kerim’dir


Allah Gani ve Kerim’dir

(Allah Hem En Zengin, Hem De En Cömerttir.)

 

Tefekkür ibadettir diyerek düşünmeye devam ediyorum.


Dünyanın en zengin adamının bir oğlu varmış. Oğlunu, servetinin kıymetini bilmeyeceğini düşünerek küçükken fakir bir ülkeye gönderir.

 

 
Amacı, orada fakir bir ailenin yanında büyümesidir. Çünkü olgunlaşmasını istemektedir. Ta ki memleketine dönünce servetin büyüklüğü karşısında şımarmasın. Fakir bir gençlik geçirsin ve şükretsin, ister.

 

Babası onu sürekli her an adamlarıyla gözler. Onu tehlikelerden korur. Hastalansa en iyi doktorlara incelettirir tahlil sonuçlarını...  Ta ki iyice pişsin, olgunlaşsın ve ondan sonra yanına alsın...

 

Bu genç ülkesine dönünce her lokmanın değerini bilir ve kendisini böyle terbiye ettiği için babasına teşekkür eder değil mi?  Baba, eğer beni böyle yetiştirmeseydin bu nimetlerin değerini anlayamayacaktım, der...

 

   Hatta bu konuda günümüzde bir örnek var :  İngiltere prensi Harry (Prens Charles'in oğlu) bilinmedik fakir bir afrika ülkesinde yazları kampa alınıyormuş.  Orada yemekte verilmiyormuş. Sadece dağdaki meyvelerden ve avlanarak beslenmesi isteniyormuş. Ve yerli insanlarla aynı mekanda zorlu koşullarla yaşamayı uygulamalı öğreniyormuş... Ama sürekli gözetim altındaymış.

 

-Belki 20-30 yıl sonra-  İngiltereye kral olması için hazırlıyorlar. Ki, her kral bu eğitimden geçmiş. O bunu şimdi tam farkedemese de bu böyle...

 

Allah Ganiyy dir. Yani en zengin, sonsuz hazineler sahibidir.  Allah Kerim'dir.  Yani en cömerttir.  Allah iman edip güzel işler yapanlara cennette, gözlerin görmediği, hayallere sığmayan nimetler hazırlamış. Altından ırmaklar akan köşkler hazırlamış. Bütün eşyalar altın, gümüş, elmas, zümrüttenmiş. Bu dünyayı yaratan Allah, -dünyanın benzeri- mükemmel cenneti yaratamaz mı?

 

Bunları hem Kuran'dan, hem de Allah'ın birdirmesiyle Peygamberimiz'in SAV Hadislerinden öğreniyoruz...  Bizler geçici bu dünyada, ne kadar fakir veya sıkıntıda olsak bile, benim gibi tekerlekli sandalyede özürlü olsanız bile her durumda Rabbimize şükretmeliyiz, sabretmeliyiz. Ve gönderdiği kitabı okuyup, bizden neler istediğini öğrenmeliyiz... ve yapmalıyız...

 

Allah bizi bu dünyaya imtihana gönderdi. Allah bizim olgunlaşmamızı istiyor ve günü gelince göreceğiz ki bizi Yaratan Rabbimiz çok zengin Sonunda Allah, eğer bu imtihanı geçersek, sonsuz cömertliği ile bizlere sonsuz nimetler ve sonsuz bir gençlik verecek. Kuran’da vadediyor, sabredelim.

 

"Senin bize kızman da sırf Rabbimizin âyetleri gelince onlara iman etmemizden dolayıdır. Ey Rabbimiz! Üzerimize sabır yağdır ve canımızı müslüman olarak al."  

 

(A'RAF Suresi – 126.ayet)

 

Celal Çelik              Ankara  ( Konya-Ereğli )

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder