13 Ekim 2012 Cumartesi

Kızınızı kime verirsiniz?


Kızınızı kime verirsiniz?

 

Mutlu yuvaların kurulması için ana babaların adaylarda öncelikle bakması gereken şeyler neler olmalıdır? Bu konuyu yazmak nerden aklına geldi derseniz;

Bazı ana babalar illa damadım/gelinim bizim memleketten veya bizim siyasi partiden olsun diyerek siparişle oğullarına/kızlarına eş seçiyorlar.

 

Peki o zaman nasıl eş/damat/gelin seçmeli? Efendim ben engelli bir emekliyim. Haddim olmayarak bu konuda dinlediğim sohbet ve okuduğum yazılardan bir derleme yapacağım. İnşallah bu yazıyı okuyanlara yardımcı olabilirim.

 

 

Rasül-i Ekrem (s.a.v.) şöyle buyuruyor:
“Ahlâk ve dinini beğendiğiniz birisi kızınızı istemeye geldiğinde ona red cevabı vermeyiniz. Aksi takdirde yeryüzünde fesat ve büyük bozgunculuk olur.”
Müslüman bir kızın seçeceği eşinde araması gereken ilk değerler iman, takva ve ahlâk esasına göre olmalıdır.Rasül-i Ekrem (s.a.v)'in
"Kim bir kadınla sırf güzelliği için evlenirse, sevdiği şeyi onda göremez. Yine kim bir kadınla sırf onun malı için evlenirse, Allah onu malıyla yalnız başına bırakır. Öyleyse sizler dindarlarla evleniniz."Bir hadis-i şerifte şöyle buyrulur:
"Kadın dört şey için nikâh edilir: Malı, aile şerefi, güzelliği ve dindarlığı için. Ey eli toprak olası insanoğlu, sen dindar ve AHLAKI GÜZEL olanını tercih et!"

 

 

Burada, kadın bakımından "dindarlık ve ahlâk güzelliği" ne dikkatin çekilmesi, diğer vasıfların aranmayacağı anlamına gelmez.

Ancak mü'minlerin evliliklerinde ilk aranılacak vasfın bu olduğunu ifade eder.

 

 

Bir insan namaz kılıyor olabilir, ama aynı zamanda yalancı veya kibirli de olabilir. Veya sizin siyasi partinizden olabilir fakat rüşvetci, cimri, tembel, ahlaksız da olabilir.

 

 

Benim çocuğum yok ama kız yeğenlerim var. Allah ömür verirse, o günleri görürsem adayda “Efendimizin SAV vurguladığı ahlak güzelliği” ni gösteren özelliklerden şunları arardım:

 

 

 • Allah inancı ve korkusu var mı?

 

Allah korkusu olan biri zulüm yapamaz, günah işlemez. Kimse görmese de Allah görüyor der, izinsiz bir ağaçtan elma bile koparmaz.

 

 

 • Allah’ı, Efendimizi SAV , sahabeleri seviyor mu? Allah dostlarına muhabbeti var mı?

 

Kalbi Allah’a, peygambere SAV bağlı, Hz Ebubekir’den Hz Ali’ye ayırmadan tüm sahabeyi seven, Mevlana, Yunus Emre ve günümüzün islama hizmet eden tüm Allah dostlarına muhabbeti olan kişi gerçek hidayete ermiş imanlı bir müslümandır.

 

 

 • Vatanını, milletini seviyor mu?

 

Vatanını seven kişi vergisini veren, hainlere kin duyan, milletinin yücelmesi için çalışan kişidir.

 

 

 • Namaz kılıyor mu?

 

(Resûlüm!) Sana vahyedilen Kitab'ı oku ve namazı kıl. Muhakkak ki, namaz, hayâsızlıktan ve kötülükten alıkoyar. Allah'ı anmak elbette (ibadetlerin) en büyüğüdür. Allah yaptıklarınızı bilir.” (Ankebut suresi, 45. ayet)

 

 

 • Çalıştığı işte istikrarlı ve vefalı mı?

 

Çalıştığı işte uzmanlaştıktan sonra daha cazip bir teklif geldiğinde iş değiştirebilir. Bu anlaşılabilir. Fakat tam işyeri ona muhtaçken iş değiştiren vefasızdır. Vefa sevgide devamlılık demektir.

 

 

 • Çalışkan ve dürüst mü?

 

Çalışkan, boş vaktini kahvehane gibi yerler yerine daha güzel şeylerle değerlendirendir. Dürüst ise, içi başka dışı başka olan değil, güvenilen kişidir.

 

 

 • Yalan söylüyor mu?

 

Müslüman kişi ile yalan asla bir arada durmaz. Yalancılardan uzak durmak gerek.

 

 

 • Sinirlerine hakim olabiliyor mu?

 

Sinirlerine hakim olmak yiğit kişilerde olur. Bunun için ise nefsimiz oruçla terbiye edilir.

 

 

 • Cömert mi, cimri mi?

 

Cömertlik malı saçmak demek değildir. İhtiyacımızın dışında biriken paramızdan uygun yerlere korkmadan verebilmektir. Bir talebe okutmaktır. Cömertlik cennete , cimrilik cehenneme götürür.

 

 

 • İçki, sigara kullanıyor mu?

 

İçki haramdır. İçki kötülüklerin anasıdır. Sigara vücuda zarar verdiği için haramdır.

 

 

 • Aile sorumluluğunu alabilecek olgunlukta mı?

 

Bazı insanlar evliliği oyun gibi sanır, çocuk gibi küser. Evlenmek neslin devamı için şarttır.

 

 

 • Merhametli mi?, Büyüklere saygısı, küçüklere sevgisi var mı?

 

Hadis-i şerifte, (Sizin en iyiniz, ahlakı en güzel olandır) buyuruldu. Katı yürekli insanlar yolda yardıma muhtaç bir engelli görseler görmemezlikten gelirler. Ana baba saygısı olmayanlardan uzak durun.

 

 

Bunlar gibi özellikler nasıl anlaşılır? Çeşitli yollar vardır. En önemlisi adaydaki bu vasıfları evlenecek kişi test edebilir. Bilgisayar ve internet çağındayız. Adaylar facebook, twitter gibi sosyal ortamlarda neler paylaşmış araştırılırsa geçmişi görülebilir.

 

 

Adaylar birbirleriyle konuşmalarından da -eğer kör hissiyatla değil mantıksal düşünürlerse- değerlendirebilirler.

 

 

ALLAH hepimize kara kaşlı, kara gözlü eş/damat/gelin değil, iman dolu kalpli eş/damat/gelin versin !  Amin.

 

Celal Çelik / Ankara ( Konya-Ereğli )

 

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder