25 Mayıs 2017 Perşembe

Kadir Gecesini Bulalım İnşallah


Kadir Gecesini Bulalım İnşallah

 

Sevgili gönül dostlarımız,

Allah’a binlerce hamdolsun, onbir ayın sultanı Ramazan’a ulaşıyoruz.

 

Yarın, Cuma gecesi ilk sahura kalkacağız ve cumartesi günü oruçlu olacağız inşallah. (ilk sahur, -geceyarısı yeni gün başladığı için- 27 Mayıs 2017 cumartesi oluyor.)

 

Mesnevi yazısını bekliyordunuz ama Ramazan boyunca ara verdiğimizi duyurmak istiyoruz. Çünkü Mesnevi okumaya zaman ayıramayacağız, nedeni aşağıda…

 

Bu ve Sevdiğim Yazılar bloğundaki diğer yazıları yayınlamaya devam edeceğiz.

 

Yazının başında size tavsiyemizi söyleyelim: Gelin bu yıl ramazanın her gecesini ibadetle geçirelim ve böylece bin aydan kıymetli, yani SADECE BİR GECEYİ ibadetle geçirmekle 83 yıl ibadet sevabı kazanacağımız Kadir gecesini bulmuş olalım inşallah.

 

“Şüphesiz Biz, (Kur'an'ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sana bildiren nedir? Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail), Rabb'i'nin izni ile her iş için (semâ'dan yere) o gece inerler. O gece tan yeri ağarana kadar esenliktir.” (Kadir suresi)

 

Peygamber Efendimiz SAV biliyorsunuz, -çeşitli hadislerle- bu gecenin ramazanın hangi gecesi olduğunu Allah’ın izniyle bildirmemiş, ki sadece bir geceye yoğunlaşmayalım.

 


Tavsiyemizin etki etmesi için acizane sadece söylemeyip uygulayacağızda…

Biliyorsunuz Cenab-ı Hak buyuruyor ki;

 

“Ey iman edenler! Niçin yapmayacağınız şeyleri söylüyorsunuz?” (Saff suresi, 2. ayet)

 

ZORLANMANIN ZEVKİ BAMBAŞKA

 

Zaten bu yazıyı o yüzden yazıyoruz, nasıl uygulayacağımızı gösterip örnek olmak için…

 

Bendeniz, her ramazan olduğu gibi, yine bu yıl da 11 gün oruç tutacağım inşallah; Pazartesi, Perşembe günleri, ilk ve son gün, bir de Kadir gecesi gündüzünde…

 

Friedreich Ataksisi hastalığımdan dolayı sürekli halsizim. Şeker hastalığım oruç tutunca şekerim dengeleniyor, hiç acıkmıyor ve dayanıyorum, fakat su içmezsem FA’dan dolayı gücüm kalmıyor ve konuşmam iyice bozuluyor.

 

O yüzden sadece 11 gün tutabiliyorum ve geri kalan günler için fidye veriyorum.

 

Celal, Sen hastasın, sana farz değil tutma, dediniz sanırım. Allah’ın bahşettiği bunca nimetlerine karşı şükreden bir kul olmayayım mı? Zaten oruç bana şifa oluyor.

 

Zora sabretmenin manevi lezzeti anlatılmaz. Açlığa sabrı çok seviyorum.

 

Peygamberimiz SAV “Oruç tutun sıhhat bulun” diyor. Bakın Cenab-ı Hak ne buyuruyor:

 

(O farz kılınan oruç) sayılı günlerdir. Artık sizden kim hasta ya da yolculukta olursa tutamadığı günler sayısınca başka günlerde orucunu tutsun. İhtiyarlıktan yahut şifa bulması ümit edilmeyen bir hastalıktan dolayı oruç tutmaya gücü yetmeyenler üzerine de (her güne karşılık sabah akşam) bir yoksul doyumu fidye (lâzımdır). Bununla beraber her kim, yapmaya yükümlü olduğundan daha fazla iyilik yaparsa, bu, onun için daha hayırlıdır. Bununla beraber (zor da olsa) oruç tutmanız, eğer bilirseniz, sizin için daha hayırlıdır.” (Bakara suresi, 184. ayet)

 

“Açlığa sabır, Allah’ın has kullarına bir lütfudur.” (Hz. Mevlana)

 
Zaten yıllardır perşembeleri oruç tutmaktan ve de hiç ekmek ağzıma koymadığım hareket etmeksizin epey zayıfladım. Belki sonra bunu ayrıntılı yazarım.

 

Bir futbol takımı doksan dakikalık bir final maçını kazanmak için haftalarca kampa girerler, antrenman yapar, maça hazırlanırlar, ama bir süre sonra kupayı kim kazandı unuturuz.

 

Fani dünya için böyle haftalarca kampa girilirse, ebedi bir cennet hayatındaki makam ve derecemizi yükseltmek için bir ay ramazanda ibadet kampına girilmez mi?
 

PEKİ NASIL DEĞERLENDİRELİM BU GECELERİ

 

Evet gelelim nasıl değerlendireceğimize. Bendeniz alışkınım, zaten her gece yatsı namazını kılınca yatıyorum. Yine yatacağım, Saat 1-2 gibi kalkacağım Allah izin verirse…

 

Ve Teheccüd namazını kılıp baklavalı uzun dualar edip sahur yemeği yiyeceğiz ve biraz Kuran okuyup sabah namazını; güneş doğunca da 45dk zikir yapıp işrak namazını kılıp yatacağım inşallah, ve öğle ezanından önce kalkacağım Allah izin verirse.

Yapacağım kalkacağım gibi fiiller kullansamda anlıyorsunuz inşallah. Ben yatalak engelliyim, sağdan sola bile dönemiyorum, her konuda yardıma muhtacım.


 


Canım babacığımdan Allah razı olsun, sağlıklı uzun ömür versin. Hastalıklarından dolayı oruç tutamasa da, benim kazandığım sevapları aynen alıyor inşallah. Çünkü;


 


Efendimiz SAV “Hayra vesile olan yapan gibidir.” Buyurur.
    
 


Böylece Ramazan gecelerinin birinde Kadir gecesini yakalamış olacağım inşallah.

 

Ramazan boyunca yazıları ve mailleri, öğle namazı sonrası yayınlacağız inşallah.

 

Başta belirtmiştik, Ramazan ayı süresince Mesnevi yazılarına ara veriyoruz. Bilginize !

 

İnşallah bayram sonrası tekrar Mesnevi okumaya başlayıp yazılara devam edeceğiz.

 

Acizane bu tavsiyemiz müsait olanlar içindir. Gerekirse yıllık izin almanızı öneririz.

 

Çünkü, Hayat çok kısa. Belki bir sonraki ramazanda toprak altında olabiliriz.Peygamber Efendimiz (s.a.s) bir hadis-i şeriflerinde, Ramazan ayından bir gün oruç tutmayan kişinin, bütün seneyi oruçlu geçirse bile sevap bakımından o bir güne denk gelmeyeceğini ifade etmiştir. 
 
 Dün (24 Mayıs 2017) dostlarım Aydın Kaynarca (üstte) ve Ercüment Seçen (altta) beyler bendinizi ramazanda çıkmayacağım için Ankara Göksu parkında gezdirdiler ALLAH RAZI OLSUN 
                        Tekerlekli sandalye ile de dolaşmak yasak değil ya :)
 
 
  Fırsatı kaçırmayalım. Atasözümüzle yazımızı bitiriyoruz:

 

“Her geleni Hızır, Her geceni Kadir bil.”

 

 

Celalin Penceresinden

 

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder