23 Şubat 2016 Salı

Düşüncelerimizden Doğan Melek ve Şeytanlar


Düşüncelerimizden Doğan Melek ve Şeytanlar

 

“Aslında insanın aradığı her şey, her şekil, her suret sadece düşüncelerden meydana gelir.

O nedenle, iyi, güzel şeylerden başka bir şey düşünme!

Çünkü düşünce, suret dokumasının ipliğidir.”

 

“Beden topraktan yaratılmıştır. Düşünceler tohum gibidir,

ne ekersen onu biçersin.”   Hz. Mevlana

 

Maddi manevi tüm yaşantımızı yönlendiren, bizleri mutlu, mutsuz, başarılı, başarısız, kul veya sultan eden, insani, hayvani cümle duyguların merkezinde sadece düşünceler vardır.

 

İnsanı bir anda Arş-ı Ala’ya çıkaran düşünce, aynı hızla esfel-i safiline de düşürebilir. Kainatta var olan her şey, külli ve cüzi düşüncenin yeryüzüne yansıyan farklı görüntüleridir.

 

Hz. Mevlana, Mesnevi’de, “Ey insan sen bir düşünceden ibaretsin. Gerisi et, kemik, kıldır” der. Fakat burada sözü edilen düşünce de salt faydasız, kuru bir düşünce değildir.

 

Çünkü hayvanların da kendine göre bir düşünce mekanizması vardır. Onlarda akıl ve düşünceleri sayesinde bu alemde yaşarlar. Muhyiddin Arabi Hazretleri “İnsan konuşan hayvandır” der.

 

Bu çerçeveden bakıldığında, insanı hayvandan ayıran tek şey, sadece hüsn-ü zandır. Yani tümüyle Rabbani olan pozitif düşünce.

 

Çünkü düşünce vardır rahmani, düşünce vardır hayvani…İnsandaki sesi, sözü kıymetli ve özel kılan, o sözleri meydana getiren, güzel düşüncelerdir.

 

 

Efendim yine son Mesnevihan (Hz. Mevlana’nın eseri Mesnevi’yi her yönüyle en iyi bilen kişi) sevgili Hayat Nur Artıran Hanımefendi’nin “Aşk Bir Davaya Benzer” isimli kitabından bir alıntı ile başladık.

 
H. Nur Artıran, annem, ve kardeşim Faik 26 Aralık 2015 Ankara

Düşünce var Rahmani, düşünce var Şeytani…

 

Rahmani düşünceler insana ferahlık verir, kendini iyi hissettirir. Mesela, şu hasta komşuma bir hediye alıp gideyim, onu seviyorum, moral vereyim, gibi içimizden gelen sesler rahmanidir.

 

Şeytani düşünceler ise insanı huzursuz eder, sıkıntı verir ve olumsuz, negatif düşünmeye sevk eder, neticede kul hakkına yol açan büyük günah Su-i Zann’a düşürür.

 

PozİTİf düşünmek neden önemlİDİr?

 

Çok önemlidir, çünkü bunu yazının sonundaki Hz. Mevlana’nın bir beytinden anlıyoruz.

 

Ve o beyitle aşağıda geçen Hz. Mevlana’nın cenazesindeki olayın hakikatini anlıyoruz.

 

Bana neden hep pozitif düşündüğümü ve neden herkese güvendiğimi soruyorlar.

 

Seksenlerdeki çizgi film kahramanı Polyanna gibi herşeyin mutlaka iyi tarafını görüyorum ve sürekli hayra yoruyorum.

 

Çünkü, pozitif, olumlu, müspet, güzel düşününce, yani HÜSNÜZAN ile içim sevgiyle, huzurla doluyor ve yaşama sevinci geliyor.

 

Büyük islam alimi Bediüzzaman Said Nursi (1876 - 1960) şöyle der:

 

“Güzel gören güzel düşünür, güzel düşünen de hayatından lezzet alır.”

 

Laptopıma oyun kopyalamak için neden flaş takdırdığımı soranlara derim ki; nolacak ki, çocuk kendisine güvenmediğimi sanmasın.

 

Sevdiklerimize güven, vefa, hoşgörü, olmazsa olmaz islam ahlakıdır.

 

İsterse virüs bulaşsın, hem zaten antivirüs programım (Nod32) var, en fazla formatlarım. 

 

Birisi bana dostlarım hakkında dedikodu anlattığında, onu neden susturduğumu soranlar oluyor. Susturuyorum çünkü uzaklaşamıyorum.

 

Çünkü olumsuz, negatif düşünmek istemiyorum.

 

Önceden dedikosunu işittiğim kişinin hakkında şeytan hemen vesveseye başlıyordu. Dinlediğim dedikodu özellikle şahsımla ilgiliyse, şeytan daha çok hücum ederdi.

 

Sonuçta bazen o vesveseler öyle boğuyordu ki, hemen istemsiz Suizann’a başlıyordum. Yani, sürekli negatif olumsuz düşünceyle kafamda kurgu senaryoları üretiyordum.

 

Evet, olumsuz, negatif düşünmek istemiyorum. O yüzden susturuyorum.

 

Pekİ negatİf düşününce ne oluyor? PozİTİf düşününce ne oluyor?

 

Başlıkta yazdık, pozitif düşüncelerimizden Allah, Huri ve Melekler yaratıyor; Negatif düşüncelerimizden ise koca koca şeytanlar…

 

Sevgili H. Nur Artıran hocamız bir TV sohbetinde Hz. Mevlana’nın cenaze namazındaki kalabalıktan bahsetti. Ve cenaze namazını kıldıran Sadrettin Konevi’nin bayıldığını anlattı.

 

Nur hocamız, kitaplarda bu olayın, Konevi hazretlerinin çok sevdiği Hz Mevlana’yı kaybetmenin acısına dayanamayıp bayıldığı şeklinde geçer, dedi.

 

Sevgili H. Nur Artıran hocamız olayın hakikatini şöyle aktardı:

 

Allah bütün güzel düşüncelerimizden birer melek yaratır. Yani düşüncelerimiz meleklere dönüşür. Onlar kabirde ve mahşerde bizi yalnız bırakmazlar. (Tabi kötü düşüncelerimizden oluşan varlıklardan  Allah korusun. )

 

İşte Konevi hazretleri kalp gözü açık bir Allah dostuydu. Cenaze namazına katılan o kalabalık insan cemaatiyle birlikte, -belki milyonlarca- melekleri de gördü ve dayanamayıp bayıldı.

 

“Hayattayken yaptıklarının ve düşüncelerinden doğan çocuklarının, mezarının etrafında suret bularak, baba baba diye dolaştıklarını görürsün. Güzel düşüncelerinden huriler, güzel delikanlılar doğar; çirkin düşüncelerinden ise koca koca şeytanlar meydana gelir.”

 

(Hz. Mevlana – Divan-ı Kebir)

 


Aslında daha yazacak çok şey var fakat yazı çok uzadığı için burada bitiriyoruz.

 

Hüsnüzan’nınız daim olsun, efendim.

 

 

Celalin Penceresinden

 

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder