7 Mayıs 2014 Çarşamba

Ölünce Kabrinize Sevap gelsin ister misiniz?


Ölünce Kabrinize Sevap gelsin ister misiniz?

 

Geçtiğimiz Pazar akşamı, fakirinizi çok mutlu eden bir email aldık. Bu, hayata dair yazılarımızı ve çeşitli güzel yazı ve hikayeleri hergün email listemize gönderiyoruz.

 

Şu an email listemizde 256 kişi vardır. Ve çoğunu tanımıyorum. Yazılarımızı email ile almak isteyenler fakire mail adreslerini gönderiyorlar, tanımıyoruz fakat herkesi listemize ekliyoruz.

 

Bu listemizde olan ve hiç karşılaşmadığımız Ömer Sönmez isimli kardeşimiz bir email ile duamızı ve gönlümüzü aldı. İnşallah kısa ömrümüzde aldığımız en güzel hediyelerden biriydi.

 

Çünkü ölümümden sonra bile amel defterimiz kapanmayacak, sevap gelmeye devam edecek inşallah... Aşağıda, mailin ortasındaki bilgiyi internetten araştırdık.

 

Kardeşimizin belirttiği şey, ahiretimiz için çok önemli olduğu için, belki yazıyı okuyanlarda, aa bende yapayım, bu sevaplara bende kavuşayım, veya ölmüş yakınının adına yapmak isteyebilir düşüncesiyle bu emaili aynen paylaşıyoruz:

 


Kimden: omer sonmez

Tarih: 4 Mayıs 2014 20:51

Konu: Hediye ve Bir Rica

Kime: Celal Çelik celalcelik@gmail.com

 

Selamün Aleyküm Celal abi
Gönderdiğiniz yazıları çok severek okuyorum. Allahın izniyle, bizlere gönderdiğiniz yazılar, imanımızın kuvvetlenmesine vesile oluyor. Her gün büyük bir istekle maillerinizdeki iman hakikatlerini dikkatlice okuyorum. Bu yazılar ile siz, bizlere çok güzel hediyeler gönderiyorsunuz. Allah sizden razı olsun.

 

Celal abi, ben gönderdiğiniz değerli yazılar için teşekkür ederek ben de size bir hediye vermek istedim. Sizin gönderdiğiniz yazılar, yani bizlere gönderdiğiniz hediyeler, Allahın izniyle ahiretimizi güzelleştiren hediyeler olduğu için ben de size nacizane, kendi çapımda ahiret ile ilgili bir hediye vermek istedim.


Bu gün 4 Mayıs (4 Mayıs 2014) tarihinde sizin adınıza 4 tane meyve fidanı dikimini gerçekleştirdik. Ağaçların tamamı Ankarada Çiğdem Mahallesinde dikilmiştir.


1. fidan, kayısı fidanıdır ve evimizin bahçesine dikilmiştir.
2. fidan kiraz fidanıdır ve gene evimizin bahçesine dikilmiştir.
3. fidan kiraz fidanıdır ve mahallede boş bir alana dikilmiştir.
4. fidan kayısı fidanı olup, mahalle camisinin bahçesine imam ve bugünkü ikindi namazına katılan arkadaşlarla beraber dikilmiştir.

 

Bu meyve fidanlarının tamamı sizin adınıza temin edilerek dikilmiştir. Ağaç dikme konusunda uzman değilim ancak ağaçları takip ederek bakımlarını ve sulamalarını gerçekleştirerek İnşallah büyümelerine vesile oluruz.

 

İnşallah bu ağaçların çevreye kattığı güzellikler, bir kaç sene sonra inşallah meyve verirlerse, meyveden yiyen insanların, kuşların, diğer hayvanların sadaka sevabı Allahın izniyle size gelecektir.


Ağaçların resimlerini size ekte gönderiyorum. İnşallah ağaçlar Allahın izniyle dikildikleri yerlerde büyürler.

 

Cami bahçesine dikilen Kayısı fidanı
 

Ağaç dikmenin önemi
 
Sual: Dinimizde ağaç dikmenin önemi nedir?

CEVAP:
Meyveli, meyvesiz ağaçların ve ormanların insanlara olan faydaları sayılamayacak kadar çoktur. İnsanlığa böyle bir hizmet etmenin dinimizdeki önemi büyüktür. Bu hususta bildirilen hadis-i şeriflerden bazıları şöyle:

*** (Dikilen ağaçtan alınacak meyve sayısı kadar dikene sevap verilir.) [İ.Ahmed]

*** (Bir kimse, bir ağaç diker, ağaç meyve verene kadar onu koruyup bakarsa, bu ağaçtan
dökülen her meyve, Allah indinde, o kimse için, bir sadaka olur.) [İ.Ahmed]

*** (Bir ağaçtan, insanlar, hayvanlar veya kuşlar istifade ederse, o ağacı diken için bir sadaka olur.)
[Buharî]

*** (Bir ağaçtan yenilen veya çalınan şeyler, o ağacı diken için sadaka olur.)
[Müslim]

*** (Şu yedi şeyi yapan, öldükten sonra da devamlı sevap kazanır:
1-
[Dine uygun] ilmi bir eser yazan,
2- Bir çeşme yapan,
3- Bir su kuyusu açan,
4- Bir hurma ağacı diken,
5- Bir mescid bina eden,
6- Bir Mushaf yazan,
7- Öldükten sonra kendisine dua edecek salih bir evlat yetiştiren.)
[Beyheki]

*** (Dikilen bir ağacın gölgesinden de istifade edilse, ağacı diken için sevap vardır. O ağaçtan ne kadar istifade edilirse, sevabı da o kadar çok olur.) (El-Envar)

 

Bahçeye dikilen Kiraz fidanı
 

Bir de sizden nacizane bir isteğim var. Dost Tv kanalının çok güzel programları var. Özellikle ben Hikmet Arayışları programını ilgiyle takip ediyorum. Bu programda çok yararlı olduğunu düşündüğüm sohbetler yapılıyor. Her program yaklaşık 40 dakika sürüyor.

 

Aşağıdaki linkte programın yeni ve eski bölümlerini internetten izleyebilirsiniz.

 


 

Eğer uygun görürseniz, Listenizdeki insanlara Hikmet Arayışları sayfasının linkini gönderebilir misiniz? Bu programın çok yararlı olduğunu düşünüyorum.

 

Allaha emanet olunuz.
Saygılarımla
Ömer Sönmez

 

 

Bu çok değerli hediyesi için Ömer kardeşime birkez daha teşekkür ediyoruz. Allah razı olsun. İsteğini maili kopyalarak yerine getirdik sanırım ama şunu eklemek istiyoruz izninizle:

 

Dost TV, uydu üzerinden dini yayın yapan bir televizyon kanalıdır. Çok güzel programları var. Pek televizyon açmadığımızdan yatakta radyodan Dost FM’den dinliyoruz.

 


Dost TV yayınını Ankara’da 89.2 Mhz Dost FM Radyosundan da dinleyebilirsiniz. Emekli olmadan önce babacım hergün 30 km Sincan’dan Bilkent’e işe götürür, getirirdi.

 

Bazen, özellikle Cuma sabahları arabada radyo Dost Fm’de Hikmet Arayışları programını dinlerdik. Allah o dinlediğimiz sohbetle çok bilgiler nasip etti, hamdolsun.

 

 "Varlık alemini tüm inceliği ile tanımak, varlığı alemin sahibi olan yaratıcının istediği gözle görebilmek için: kulluğun, şükrün ve tefekkürün anahtarı Hikmet Arayışları…


Hafta içi her gün sabah namazından sonra sorular ve cevaplarla, ilhamlar ve okumalarla, zihinleri ümitli ve manevi bir bakış açısına çağıran Hikmet Arayışları Ali Çetinkaya’nın yorumları ve Abdulmecid Demirci’nin sunumuyla haftaiçi hergün sabah 8:10 - 8:50 arasında tekrarıyla 22:00 da DOST TV ve DOST FM’de sizlerle…"

 

Hikmet Arayışları programının tekrar kayıtlarını buradan izleyebilirsiniz:

 


 

 


 

 

1 yorum:

  1. Çok teşekkür ederim yazı için ayrıca sitemi ziyaret etmeyi unutmayın
    http://islamguzelahlaktir.blogspot.com/

    YanıtlaSil