5 Mayıs 2013 Pazar

Benim Arabamın lastiği patlak


Benim Arabamın lastiği patlak

 

Her insan beden ve ruhtan oluşur. Beden sağlığı kadar ruh sağlığı da önemlidir, ki bence daha önemli...

 

Allah ruhları, daha kainatı yaratmadan önce yaratmış ve bütün ruhlardan Kendisinin ilahlığına dair onay almıştı. Dünyayı ise asıl vatanımız cennete ulaşmak için bir imtihan sahası yapmıştı.

 

Aslında kainattaki herşeyi inceleyip (okuyup) Allah’ın varlığını ve birliğine kalpten inanma yani iman için imtihan oluyoruz.

 

Allah, ruhları dünyaya beden içerisinde gönderiyor. İnsan bedenini arabaya benzetebiliriz.  Bu arabayı süren şoför ise ruhtur.

 

Ölen insanları düşünün. Ruh bedenden ayrılmıştır... Bir araba gibi... Bir şoför olmazsa, araba olduğu yerden kımıldamaz ve zamanla çürür.

 

Bazı insanlar kadınların güzelliğine veya erkeklerin yakışıklılığına aşık oluyor. Bu insanların arabaları çok güzel ama şoförleri iyi mi?

 

Ben öyle güzel arabalar gördüm ki, onları süren şoförler merhametsiz, rüşvetçi, cimri, ana-babaya asi, dünyaya dört elle sarılan, vs. oluyorlar.

 

Arabaların güzelliği kadar şoför güzelliği, yani ruh güzelliği de önemlidir. Bedenimiz için spor yapıyoruz, kuaföre gidiyoruz. En güzel ve temiz elbiseler giyiyoruz. Maneviyatımızı yani ruhumuzu güzelleştirmek için de çalışmalıyız.

 

Ruhunu güzelleştiren insanlar, karşısındaki insanların da konuşmasından, oturuş-kalkışından, giyiminden ruhlarının güzel olduğunu anlayabilirler.

 

Ki Allah ruhu güzele, çoğu kez güzel araba, yani güzel beden de vermiştir.

 

Her insan gibi benimde bir beden arabam var. Tekerlekli sandalyedeyim yani tabir yerindeyse benim arabamın lastiği patlak.

 


Arabam arızalı olduğu için dünyada gezemiyorum. Yani bir bakıma mecburen günahlardan uzağım. Bu da bana Allah'ın bir lütfu olarak düşünüyorum.

 

Dünyaya gelirken Allah hiçbir insana kötü huy vermez. Çocuklar tertemiz boş bir sayfadır. Ama insanlar günaha daldıkça kalpleri katılaşır. Yani ruhumuz kirlenir.

 

Benim bu arabamın arızası ruh sağlığımı düzeltmeme neden oldu. Tabi ki ibadet ederek, dini kitap okuyup düşünerek zamanla oldu ve olgunlaşma hala devam ediyor. 

 

Cennete gidilen yol asfalt değildir. Yani arabayla gidemeyiz. Ruhumuzu güzelleştirirsek, Allah’ın affı ve peygamberimizin SAV şefaatiyle uçarak gideceğiz inşallah.

 

Allah her topluma özürlü insanlar göndermiştir ki gören ve düşünen insanlar ibret alsınlar, kendilerini düzeltsinler.

 

Biz engellilerde düşünmelerini sağlamak için güzel örnek olmalıyız.

 

Beni NAMAZ kılarken gören sağlıklı insan kendini gözden geçirir diye düşünüyorum.

 

Celal Çelik              Ankara  ( Konya-Ereğli )

 

1 yorum: