10 Mart 2014 Pazartesi

Haftanın TSM şarkısı - 2


Haftanın TSM şarkısı - 2

 

Ve inşallah bundan sonra her Salı “Haftanın (Türk Sanat Müziği) TSM şarkısı” diye bir şarkının mp3 dosyasını, youtube adresini ve o şarkının sözlerini paylaşacağım.

 

*** Bu haftanın (Türk Sanat Müziği)  şarkısı:  Avuçlarımda hala sıcaklığın var

 

Haftanın şarkısını dinlerken aşağıdaki yazıyı da okuyabilirsiniz :

 

Bir çok sanatçı okudu, işte TRT sanatçısı Neşe Dursun’dan canlı bu şarkı:

 


 

***

 

Evet 2003’te hidayetimden sonra hayatımda yaptığım değişikliklerden biri de dinlediğim müzikti. Ağırlıkla dinlediğim stresimi artıran arabesk müziğini bıraktım.

 

On yıldır sanat müziği dinliyorum hamdolsun. (2014) İnternetten indirerek binlerce şarkılık bir TSM arşivi yaptım. TSM dinleyerek ruhumun dinlendiğini ve kalbimin yumuşadığını hissediyorum.

 

Aslında benim TSM sevgim nereden geliyor biliyor musunuz? Biz seksenlerde haziranda okul kapanınca memleketimiz Ereğli’ye giderdik. Orada yaz akşamları bağ evinde terasta dedem, radyosundan hep TSM açar, beraberce dinlerdik. O nağmeler hem ruhuma, hem gönlüme işlendi.

 

TSM insanı duygulandırıp ağlatıyor. Dünyanın hiç bir ülkesi böyle bir müziğe sahip değildir. Osmanlı’da TSM’nin hastaları tedavi amaçlı kullanıldığını biliyor muydunuz? Her makam ayrı bir hastalığa iyi geliyormuş.

 

   TSM dinleyicileri genelde nazik, mülayim, ince ruhlu insanlardır. TSM dinleyenlerin adi suçlara karıştığı hiç görülmemiştir.

 

   İnşallah çocuklarımıza, yeğenlerimize bol bol TSM dinletelim. Onlar belki şimdi dinlemezler, ama arabaya binince radyodan veya CD’den bir TSM müziği açalım. Kulakları bu nağmelere aşina olsun. Büyüyünce asıllarına rücu ederler inşallah.

 

***

 

*** Bu haftanın şarkısı: Avuçlarımda hala sıcaklığın var

 

Avuçlarımda hala sıcaklığın var, Sıcaklığın sıcaklığın var inan

Unuttum dese dilim, Yalan yalan yalan vallahi yalan, Billahi yalan

Hasretindir içimde hep alev, hep alev, hep alev alev yanan

Unuttum dese dilim, Yalan yalan yalan vallahi yalan, Billahi yalan


Beste: Yusuf Nalkesen
Güfte: Yusuf Nalkesen
Makam: Kürdîli Hicazkâr

 
Büyük bestekar Yusuf Nalkesen'in (1923-2003) önceden bu besteyi sevgilisi için bestelediğini sanırdım. Bestekar bu şarkıyı 1982'de bir şubat akşamı sanırım lösemiden hastanede vefat eden kızı İnci için yapmıştır.

 

***

 

Bir çok sanatçı okudu, işte TRT sanatçısı Neşe Dursun’dan canlı bu şarkı:

 


 

İsterseniz bir de Hüner Coşkuner - Avuçlarımda Halâ Sıcaklığın Var’ı dinleyin:

 


 

***

 

Bestekar  Yusuf Nalkesen kendi ağzından yazdığı hayat hikayesinde diyor ki:

 

"Meliha Nalkesen’le kurduğum yuvamın ilk yavrusu İnci isimli kızımız oldu. İnci, Gümrük ve Tekel Bakanlığı İzmir Teşkilatı’nda gümrük kimyahanesi baş kimyageriyken 22 Şubat 1982 yılının Pazar akşamı saat 17:00 sıralarında Yüce Allah’ın melekleri arasına katılmak üzere bu alemden ayrıldı. Evimiz, yuvamız yanmış yıkılmıştı. Bir ateş düşmüştü ocağımıza. Yavrumu İzmir Karşıyaka Soğukkuyu kabristanına defnettik. Onun aziz ruhuna ithafen;

 

Elim sustu, telim sustu, dil sustu…

Tanrı bize ya darıldı, ya küstü?..

Bir ateşle öylesine yaktı ki?..

Bülbül sustu, güller sustu, dal sustu!..

 

Diyen hicaz bestemi yaptım. Birinci ölüm yılında, Dr. Alâeddin Yavaşça İzmir Kültür Sarayı’nda İnci’mizin aziz ruhuna ithafen yazıp bestelediğim Hicaz Kasidemi okudu.

 

“Takdiri ilahi dizi dizidir.

Her kula ayrı bir yazı yazılır.”   

 

Mısralarını, Bülbül hoca olarak ün yapan İsmail Doruk hocaya televizyonda defalarca okutarak Müslüman kardeşlerimize armağan ettim. Bu büyük ve tarifsiz acımız Yaradan’ımıza sığınarak, ondan sabır ve metanet dileyerek huzuruna erişmeyi başarabildim. Artık yolum Yüce Allah yolu! Zikrim, fikrim hep var edenimiz oldu. O’nun nur’lu yolu, yuvamızdaki karanlığı aydınlığa tebdil eyledi. Hamd olsun Allah’ımıza!

 

 

Celalcelik@gmail.com    Ankara  ( Konya-Ereğli )

 


 

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder