12 Mart 2014 Çarşamba

Dua etmiyoruz Vesselam!


Dua etmiyoruz Vesselam!

 

Bu yazıda önemli bir mesele hakkında tespitleri aktaracağız. O mesele DUAdır.

 

Bizler yeterince dua etmiyoruz. Aslında dua öyle büyük bir ibadet ki, Peygamberimiz SAV “Ayakkabınızın bağı bile kopsa onu Allah’tan isteyin” buyuruyor. (Tirmizi)

 

Geçen bir kanalda yabancı bir filmde gördük. Ailecek akşam yemeğine başlamadan önce evin reisi “Tanrım verdiğin bütün nimetler için şükürler olsun” diye başlayan bir dua etti.

 

Yine aynı filmde evin küçük kızı gece yatakta dua etti ve amen deyip yattı, sabah dua ettiği şeyi yanında buldu.  

 

Bizler okumuyoruz. Oysa, Peygamberimizin SAV hayatının her karesinde dua vardır. Gece yatarken, uyanınca, gömlek giyerken, abdest alırken, yemekten önce ve sonra, banyo yaparken, tuvalete girip çıkarken .. gibi her olayda, ama heran dua etmiştir.

 

Dua o kadar önemli ki, Peygamber Efendimiz SAV Bedir savaşında gözyaşıyla dualar etti. Allah meleklerle yardım gönderdi. (Enfal suresi, 9-12. ayetler)

 


İstanbul iki şeyle fethedildi. Birincisi, Fatih Sultan Mehmet çağın en son teknojisiyle orduyu donattı ve ikincisi toplumdaki hemen herkesin gözyaşıyla dualarıyla...

 

Fatih Sultan Mehmet geceleri planlar hazırlarken, Akşemseddin gibi çok alimler sabaha kadar namaz ve gözyaşıyla dua dua yalvarıyorlardı. Evet maddi ve manevi güçle fethedildi.

 

Babam anjiyoyu atlattığından beri, hamdolsun beni yine Cuma namazlarına götürüyor. Bazen cumanın sonuna kadar kalıp tesbihat ve duayı yapıyoruz.

 

Fakat tesbihatı bitirip elimizi duaya kaldırıyoruz, dua ederken en fazla iki dakika sonra imam el-fatiha deyip duayı bitiriyor. Bu kadar kısa olmamalı...

 

Çünkü DUA ibadetin özüdür. Bakın Rabbimiz ne buyuruyor:

 

"Eğer duanız olmasa ne ehemmiyetiniz var?" (Furkan suresi, 77.ayet)

 

Yani insan, Allah katındaki kıymet ve faziletini dua ile kazanır.

 

Acizane, beş vakit namazın, bir vaktinde hergün dua listemizdekilere dua ederiz. Bazen sabah namazı, bazen öğlen namazının ardından 40-50 dk DUA ediyoruz.

 

Belki beş vakit namaza henüz başlamadınız. Ama yine de dua edebilirsiniz. Hiç olmazsa gece yatarken, yatakta elinizi açın, samimi dille DUA edin, amin deyin huzurla uyuyun inşallah...

 


Mesela:

“Ey güzeller güzeli Allah’ım, bana yine bugün çok nimetler verdin. Köfte için teşekkürler. (O gün yediğiniz bir nimet seçin) Allah’ım işlerimi yoluna koy, rızkımı artır, bugün aldığım o borcu ödememi nasip et. Kızımı sınavlarında başarılı eyle, ...”

 

...vs bunun gibi samimi dualarla Allah’a içinizi dökün. Ve huzur bulun... Dua eden bilir ki kendisini duyan, gören ve isteğini yerine getirecek biri var...

 DUA ETMİYORUZ VESSELAM....

 

 

Celalcelik@gmail.com    Ankara  ( Konya-Ereğli )

 


 

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder