10 Kasım 2013 Pazar

Başka açıdan Facebook’a bakış


Başka açıdan Facebook’a bakış



Dünyadaki bütün gençlerden -hatta çocuklar bile- Facebook’ta profili olmayan herhalde yoktur.

 

Bazen karşılaştığım durumlar, bende çağrışımlar yapar ve bununla ilgili bir yazı yazarım. Mesela, ruh ve bedeni, araba ve şoföre benzetirim; Şoför arabadan ayrıldığı anda, o araba bin yıl geçse de yerinden kımıldayamaz ve çürür. Neyse konumuz bu değil. Ben, size bugün Facebook’la ilgili bazı düşüncelerimi paylaşacağım. Okursanız sevinirim.

 


Yıllar geçtikçe zekamız gelişiyor ve teknoloji ilerliyor. Facebook çok muazzam bir buluştur. Hiç düşündünüz mü? Facebook’ta milyonlarca profil kayıtlıdır.  

 

Milyonlarca insanın birbiriyle yazışmaları, videoları, fotoğrafları, yorumları, beğendikleri ve paylaştıkları hiç karıştırılmadan kaydediliyor. Bu ne karmaşık sistemdir. Öyle değil mi? Facebook’ta çalışan çok zeki mühendisler tasarlıyor bu sistemi…

 

Facebook sanal bir dünyadır ve bu dünya hayatı ile benzer yönleri çoktur. Facebook'ta her kullanıcı ayrı bir dünyadır, yaşamdır. Kendimden örnek vereceğim:

 

Benim üçyüz küsür arkadaşım var. Benim paylaştığım şeyleri o an sadece benim arkadaşlarım görüyor. Sadece onlar beğeniyor ve yorum yazıyor. Bu benim dünyamdır.

 

Geçenlerde Facebook’ta yeni bir arkadaşla tanıştım. Baktım, daha önce neler, neler paylaşmış. Bunun gibi tanışmadığımız her Facebook kullanıcısı ayrı bir alemdir.

 

Bunları düşünürken Kuran'dan pek çok ayet hatırıma geldi. Ayet isimlerini hatırlamıyorum fakat Google'da aratsak buluruz eminim. "Dünya hayatı bir oyun ve oyalanmadır." (Enam suresi, 6) ayeti bana Facebook’u hatırlatıyor.

 

Geçenlerde bir dostum Facebook için, tüm kullanıcılarının yaptığı her şeyi -silinenleri bile- kaydettiğini söyledi. Neden ki, dedim. Çünkü o yazdıkları ilerde delil gibi kullanılacaktır, dedi.

 

Mesela gencin biri, hakaret dolu resimler paylaşmış ve 30 yıl sonra o genç bir bakmışsın genel müdür veya politikacı olmuş veya bakan olmuş.

 

Facebook, dünyanın her yerinde paylaşımlarımızdan hakkımızda bilgi sahibi oluyor ve günü gelince karşımıza çıkaracak.

 


Evet, Facebook'u kuran insanlar bile milyonlarca insanın, beğendiklerini, resimlerini, yorumlarını karıştırmadan kaydedebiliyorsa ;

 

Rabbimiz sonsuz gücü ve sonsuz ilmi ile, gelmiş geçmiş milyarlarca insanın yaşam videolarını ve sözlerini kaydedemez mi?

 

Ve yeniden diriltip mahşerde bu dünyanın hesabını soramaz mı?

 

ELBETTE SORAR VE SORACAKTIR. BÜTÜN SEMAVİ KİTAPLAR, KURAN’DA YÜZLERCE AYET, 124000 PEYGAMBER, MİLYONLARCA EVLİYA BUNU HABER VERİP UYARIYOR.

 

Rabbimiz diyor ki: "Gerçekten biz ölüleri diriltiriz, onların önceden yapıp gönderdiklerini ve bıraktıkları eserlerini yazarız. Zaten biz her şeyi açık bir kütükte, bir "imam-ı mübin"de (ana kitapta, yani Levh-i mahfuzda) sayıp tesbit etmişizdir." (Yasin suresi, 12. ayet)

 

Rabbimiz, Kuran'da bize akrabaya ilgiyi ve yakınlığı emrediyor. (Nahl suresi, 90)

 

Ben Facebook'ta herkesin doğum gününü kutluyorum, durumlarına yorum yapıyorum, paylaştıkları güzel şeyleri beğeniyorum. Arada mesaj gönderip hatırlarını soruyorum. Bunlarda akrabayla ilgilenmeye girer diye düşünüyorum.

 

Dolayısıyla Facebook sevap kazanmaya vesile olmaz mı?

 

Hani bir ayet var ya: "Kim zerre miktarı iyilik yapmışsa, onun mükafatını görür. Kim de zerre miktarı kötülük yapmışsa, onun cezasını görür." (Zilzal suresi, 7,8.ayet)

 

Yani paylaştığımız bir sözle insanları mutlu ediyoruz. Bazen yaptığımız bir yorumla insan, hatasını anlayıp tövbe ediyor. Bazen de paylaşılan bir resim, yazıyla insanları günaha sevkediyoruz.

 

Ben bir çok islami sayfaya üyeyim ve hergün birkaç ayet ve hadis öğreniyorum.

 

Mesela paylaştığımız "Mümin erkek ve kadınlar gözlerini haramdan korurlar." (Nur suresi, 30,31.ayet) ayetini okuyan bir genç, çıplak resimlere bakmaktan vazgeçebiliyor.

 

Böylece, dünya hayatı bir imtihan olduğu için her şey gibi Facebook'u da Allah, günah veya sevap kazanmamıza vesile ediyor.

 

Lütfen Facebook'ta eğlenirken dikkat edelim, paylaştıklarımızı yorumlarımızı düşünerek gönderelim ki, bilmeden günaha girmeyelim.


C. Çelik / Ankara ( Konya-Ereğli )
 
*********
 
BU YAZIM İNTERNET ÜZERİNDEN YAYIN YAPAN AYLIK ESKİCİ DERGİSİNİN KASIM SAYISINDA YAYINLANMIŞTIR.
 
 
 

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder