15 Ekim 2014 Çarşamba

Cam Kemik hastası Nazlı Hakk’a yürüdü


Cam Kemik hastası Nazlı Hakk’a yürüdü


 

“Gecenin ne kadar uzun olduğunu ancak hastalar bilir.” (Sadi)

 

Bu sözü hastane koğuşlarında yatanlar anlar. Evet Nazlı Yılmaz defalarca hastanede yatmıştı. Büyük ızdıraplar çeken Nazlı dün yoğun bakımda son nefesini verdi. (14.10.2014)
 

 

Nazlı Yılmaz ile birkaç yıl önce Facebook’tan tanışıp arkadaş olduk. Yalova’da yaşayan Cam kemik hastası 1985 doğumlu engelli bir kardeşimdi. Hayat doluydu.  

 

Ona hep imrendim. Herşeye rağmen herkese moral vermek, hep gülümsemek, çektiği ağrılara rağmen herzaman şükretmek ve herkesin sevgisini kazanmak, koca yürekli Nazlı...

 

Nazlı tekerlekli sandalyede olmasına rağmen pes etmedi, açık lise okudu. Boş oturmak yerine yerel gazetede engelli kardeşlerine yazılar yazdı, engelli derneklerinde çalıştı.

 

Ve kimseye muhtaç olmamak için takılar satıyordu, hatta bazı takıları boncuklarla kendisi hazırlıyordu.

 Allah rahmet eylesin, Allah ailesine sabr-ı cemil versin, bizleri cennette buluştursun.

 

Sevgili Mevlevi H. Nur Artıran hocamızın sohbetlerinden çok şeyler öğreniyoruz. Hocamız konuşmalarında hiç olumsuz kelimeler kullanmıyor. Mesela, “yok” yerine “Hak getire”, "Öldü" yerine "Hakk'a yürüdü" diyor.

 

“yakmak” yerine “uyandırmak”, “kapamak” yerine “sırlamak” diyor. İşte bu sabah Facebook’u açtığımda Nazlı’nın Hakk’a yürüdüğü haberini okuyunca ona birkez daha özendim.

 

Savaşların olduğu, masum çocukların öldüğü, her yerde zulüm, sıkıntı, vahşet… kazalar, cinayetler, haksızlıkların kol gezdiği yalan dünyaya veda etti.

 

O, bu sabır ve şükür imtihanını başarıyla geçti.

 

Aşağıda geçtiğimiz yıllarda hakkında yerel Yalova gazetesinde çıkan haberi paylaşmadan önce, bu yazıyı okuyan hasta ve engelliler için şu Hadis-i Şerifleri okuyalım:

 

Hastalık İle İlgili Hadisi Şerifler

 

* Ebu Hureyre ve Ebu Said radıyallahu anhüma’nın anlattıklarına göre, Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm şöyle buyurmuştur: “

 

“Mü’min kişiye bir ağrı, bir yorgunluk, bir hastalık bir üzüntü hatta bir ufak tasa isabet edecek olsa, Allah onun sebebiyle mü’minin günahından bir kısmını mağfiret buyurur.””( Buhari, Marda 1; Müslim, Birr 52, (2573); Tirmizi, Cenaiz 1, (966). )

 

* Hz. Cabir radıyallahu anh anlatıyor: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

 

“Kıyamet günü, afiyet ehli kimseler, bela ehline sevapları verilince, dünyada iken derilerinin makaslarla kazınmış olmasını temenni edecekler.” (Tirmizi, Zühd 59, (2404). )

 


* Ebu Musa radıyallahu anh anlatıyor: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

 

"Kul hastalandığı zaman, Allah ona iki melek gönderir:

"Bakın bakalım, ziyaretine gelenlere ne diyor?" der.

 

Eğer gelen ziyaretçilerine karşı, Allaha hamd ederse, durumu hemen Allaha bildirirler. Allah da şöyle der:

 

"Bu kulumun ruhunu alırsam, mutlaka onu cennetime koyacağım. Şifa verip iyileştirirsem, ona etinden daha iyi bir et, kanından daha iyi bir kan vereceğim. Üstelik tüm günahlarını da örtüp, bağışlayacağım." (Atâ radıyallahu anh. Mâlik.)


YALOVA YEREL HABER SİTESİNDE ŞUNU GÖRDÜM

 

3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde okuduğu ‘üzülme’ adlı şiir ile yürekleri yaralayan cam kemik hastası Nazlı Yılmaz’ı geçtiğimiz günlerde evinde ziyaret eden Milli Eğitim Müdürü Ahmet Yurtman’a iadeyi ziyaret yapıldı.

 

Ziyaret esnasında konuşan Müdür Yurtman, “Allah bazılarına güzellik, imkân, fiziki ve maddi manada birçok şey veriyor. Ama yürek vermiyor. Ama bakıyorsunuz Nazlı’ya Allah bedeninin yarısını vermemiş fakat dağ gibi bir yürek ve zekâ vermiş.

 

Nazlı’nın ‘üzülme’ adlı şiirini duyduğumda gözyaşlarımı tutamamıştım. Nazlının bu teslimiyetçi ruh halini gördükçe benimde çalışma azmim daha çok artıyor” dedi.

 


Müdür Yurtman, cam kemik hastası Nazlı Yılmaz’ın “Üzülme” adlı şiirindeki “Yürüyemiyorum diye üzülme. Sen bu dünyada yolcusun yürüsen de yürüyemesen de” mısrasını Milli Eğitim Müdürlüğü’ne tabela yaptıracağını ifade etti.

 

NAZLI YILMAZ ÜZÜLME ŞİİRİ VİDEOSU:

 


 

 


 

 

4 yorum:

 1. Nazlı kardeşime ALLAHtan rahmet sevenlerine sabr-ı cemil niyaz ediyorum çok mükemmel koca yürekli özünde sözünde çok doğru bir insandı yalovada çok renkli bir simaydi çok çevresi vardı her kesimden kucakladığı insanlar vardı kısaca yalovanın başı sağolsun

  Rahmi YILDIRIMKAYA

  YanıtlaSil
 2. Nazlı kardeşimiz hakka yürümüş. Rabbim rahmetiyle kucaklasın. Ailesine sabr-ı celil niyaz etsin insaAllah. Sabirla teslimiyetle varalicak yer elbette Rahim olan Allah'ın sabredenler icin hazirladigi cennetlerdir.Rabbim nasip etsin insaAllah..

  YanıtlaSil
 3. Nazlı kardeşimiz hakka yürümüş. Rabbim rahmetiyle kucaklasın. Ailesine sabr-ı celil niyaz etsin insaAllah. Sabirla teslimiyetle varalicak yer elbette Rahim olan Allah'ın sabredenler icin hazirladigi cennetlerdir.Rabbim nasip etsin insaAllah..

  YanıtlaSil