19 Ekim 2014 Pazar

Thy reklamı neleri çağrıştırdı?


Thy reklamı neleri çağrıştırdı?


 

Geçtiğimiz ay Dünya Erkekler Basketbol şampiyonası (Eylül 2014) vardı hatırlarsınız. Türkiye Basketbol milli takımı da finallerde yeralmıştı.

 


Basket maçları devam ederken televizyonlarda sık sık Türk Hava Yolları (THY) reklamları oynadı. Reklamda Basketbol milli takımı oyuncuları vardı; reklam şöyleydi:

 

Milli takım oyuncularımızın günlük yaşantılarından birer kesit vardı ve Türk halkı sanki bilerek onlara sıkıntılar yaşatıyordu. İşin sırrı reklam filminin sonundaki replikle anlaşıldı.

 

Bir teyzenin bozulan arabasını üç delikanlı iterken, oradan geçen iki milli oyuncumuz yardıma geliyor. Fakat diğer üçü bırakıp gidiyorlar; milli oyuncularımız şaşırıyorlar, fakat zorlansalar da itmeye devam ediyorlar.

 

Diğer bir sahnede yine iki milli oyuncumuz alışveriş merkezindeler, yürüyen merdivenle üst kata çıkıyorlar. Tam yukarıya varırken merdiven duruyor ve ters yöne çalışmaya başlıyor. Onlar yukarı doğru yerinde sayarak çıkmaya çalıştıkça merdiven hızlanıyor.

 

Ve bunun gibi oyuncular gittikleri her yerde sıkıntı görüyorlar. Filmin sonunda tüm oyuncular İspanya’ya gitmek için uçağa binerlerken hostes kameraya göz kırpıyor.

 

Reklam, “Milli takım finallere hiç böyle hazırlanmamıştı” diye bitiyor.

 

Başlıkta dediğim gibi bu reklam bazı çağrışımlar yaptı. Öncelikle başımıza gelen sıkıntıların bir hikmeti vardır. Allah hikmetsiz iş yapmaz. Allah şu üç sebeple musibet verir.

 

1. Bunlardan birisi işlediğimiz günahlar sebebiyledir.

2. Bela, hastalık ve musibetler, günahların kefareti (affolması) için gelir.

3. Cennette yüksek derecelere kavuşması için mümine musibet gelir.

 

Reklamın diğer bir düşündürdüğü şey şudur:

Allah, yarattığı biz insanı en iyi bilendir. İnsanın ruhi, bedeni, toplumsal ihtiyaçlarının neler olduğunu en iyi O bilir. O yüzden Allah’ın bütün emrettiği ibadetler bizim sağlığımız içindir.

 

Namaz kılan insan:

Hergün beş vakit namazda bütün eklemlerini hareket ettirip spor yapmış oluyor. Kuran ayet ve dualarını okuyup sürekli beynini çalıştırıyor. Namazını hakkıyla kılan alzeimer olmaz.

 


Oruç tutan insan, bedenini tazeliyor, günümüzde tespit edildi ki, oruç tutan insanın organları dinlenip adeta bakıma alınıyor. Ayrıca oruç nefsimizi terbiye ediyor.

 

Yani Allah, insanın nefsine uyarak hem bedenen hem ruhen sağlığını kaybedeceğini biliyor ki bizi bu imtihanımızda yalnız bırakmadı. Orucu emretti. Nefsi bizi imtihan etmek için vermişti.

 

Nefis yatıp uyumak ister, herşeyi yemek ister, şehvet ister, haramları ister. (sigara, alkol, zina, ) Allah nefsimizi kontrol altına alıp eğitmemiz için bizi yılda bir ay kampa alıyor.

 

Tıpkı sporcuların sezon başlamadan kampa alınıp sürekli antrenman yapmaları gibi, Allah’ta biz insana bir ay ramazan orucunu farz kılmış ki, bir yıl boyunca bu nefsin aşırı isteklerine karşı antremanlı olup sabredebilelim.

 

Yani reklam gibi o çekilen sıkıntı oyuncunun antrenmanı içindir. Bizim ramazanda aç kalmamız ise yine biz insana faydalıdır. Doktorun yazdığı ilaç, doktora değil, bize fayda verir.

 

Allah neden bizden ibadet etmemizi istiyor? Çünkü bizi sevdiği için sağlıklı olmamızı istiyor.

 

Bizi imtihan etmek için dünyaya gönderdi fakat musallat ettiği nefis ve şeytan düşmanlarımıza karşı nasıl savunma yapacağımızı da Kuran’da bildirdi.

 
 


Allah bu imtihan dünyasında irademizi tamamen serbest bıraktı:

 

İsteyen nefsinin ve şeytana uyup cehenneme gitsin.
İsteyen Allah’ın yine bizim beden ve ruh sağlığımıza faydalı emrettiği NAMAZ, ORUÇ ibadetlerini yapıp cennete gitsin.

 

 

Basketbol Milli Takım 2014 Türk Hava Yolları Reklam Filmi:

 


 


 Celalin Penceresinden

 
 
 

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder