6 Ekim 2013 Pazar

Mümin’in Zaman Makinesine İhtiyacı olmaz


Mümin’in Zaman Makinesine İhtiyacı olmaz

 

Bu başlığın nedenini yazıyı okuyunca anlayacaksınız inşallah.

 

-Sanırım- 1986 yapımı bir film serisi vardı, hatırlarsınız eminim, gençlerde biliyordur, zira televizyonlarda çok oynadı: “Geleceğe Dönüş 1-2-3“

 

Filmdeki genç (M. J. Fox) zaman makinesi ile 1986 yılından 1956 yılına gidiyor. Babasının gençlik yıllarında yazıp kimseye göstermediği hikayeleri hakkında onu cesaretlendiriyor.

 

1986 yılına geri döndüğünde ise babasını ünlü bir yazar olarak buluyor. Serinin ikinci filminde ise 2013 yılına gidiyor. Yani günümüze. Adamların hayal gücüne bakın, uçan kaykaylar, evlerdeki süper ileri teknoloji...

 

Oysa hala savaşlar, hala Afrikada aç çocuklar, hala hemen hemen evlerde aynı teknoloji devam ediyor... Sadece cep telefonu ve tabletler var şimdi. 1986 yılında da commodore-64 atariler vardı...

 

Neyse 2013 yılında aldığı Almanak kitabını (Yüzyılın spor karşılaşma sonuçları) 1956 yılına gidip bırakıyor ve tekrar 1986 yani şimdiki zamana dönüyor ve uyuyor.

 

Uyandığında herşeyi çok farklı buluyor. Almanak kitabı babasının düşmanının eline geçmiş. Adam bahislerden çok zengin olmuş, annesiyle evlenmiş falan.

 

Aslında geçen Facebook’ta gördüğüm resim üzerine bu yazıyı yazdım:

 

-“Geçmişi tövbe ile düzeltmek, geleceği dua ile inşa etmek varken zaman makinesi de neyin nesi?“

 

Yani insan geçmişte işlediklerine pişmanlık duyup, günahına tövbe edip istiğfar ederse, yani Allah’a, bidaha yapmayacağım, Affet ya Rabbi, ben nefsime zulmettim diye samimi yalvarırsa, Allah kulunu affediyor.

 

Hayatımı anlattığım kitapta okumuşsunuzdur. Ben 2002 de çeşitli günahlara tövbe ettim. Kuran’ın Türkçe Mealini yavaş yavaş düşünerek altı ayda okudum, Allah hidayet nasip etti. Hayatıma yeni bir başlangıç yaptım.

 

Zira Peygamber Efendimiz SAV buyuruyor ki:

 

Günahından tam olarak dönüp tövbe eden, onu hiç işlememiş gibidir.” (İbn Mâce, zühd 30; et-Taberânî, el-Mu’cemü’l-kebîr 10/150)

 

Her insan hata eder. Hata işleyenlerin en hayırlıları tövbe edenlerdir.  (Tirmizî, kıyâme, 49; ibn mâce, zühd, 30)

 


Allah bizi defalarca uyarıp tövbeye davet ediyor:

 

Görmüyorlar mı ki, onlar her yıl bir veya iki kere belaya çarptırılıp imtihan ediliyorlar. Sonra ne tövbe ederler, ne de ibret alırlar.” (Tevbe suresi, 126. ayet)

 

Çünkü Allah: "Rabbinizden bağışlanma dileyin, sonra ona tövbe edin. Şüphesiz Rabbim çok merhametlidir, çok sevendir." (Hud suresi, 90. ayet) , Diyor.

 

Bir de nefis ve şeytana uyup büyük günahları işleyen ve sonra ben affedilmem diye düşünenlere, bakın Cenab-ı Allah ne diyor:

 

Sizlerden fuhuş (zina) yapanların her ikisini de incitip kınayın. Eğer onlar tövbe edip ıslah olurlarsa onları incitip kınamaktan vazgeçin. Çünkü Allah tövbeleri çok kabul edendir, çok merhamet edendir.” (Nisa suresi, 16.ayet)

 


Geçmişi böyle tövbeyle düzeltiriz peki ama geleceği nasıl inşa ederiz? Evet DUA ile... Bakın Peygamber Efendimiz SAV ne buyuruyor:

 

"Kaderden sakınmak kaderi def etmez. Lâkin sâlihlerin duası, nüzul etmiş ve edecek olan elem ve musibeti def etmeğe ve kaldırmağa medar (sebep) olur. İş böyle olunca ey Allah'ın kulları, duâ ediniz."

(Tirmizî Deavât, 101; İbn Hanbel, Müsned, 5/224.) 

 

Yani, Allah’a samimi gözyaşıyla edilen dualar ile Allah, başımıza gelmiş ve gelecek bütün sıkıntılardan kurtarır. Çok şahit oldum bunlara hamdolsun. Yine o samimi dualar ile geleceği Allah’ın izniyle şekillendirebiliriz.

 

Acizane ettiğim duaların çok defa kabulüne şahit oldum hamdolsun... Mesela, çalıştığım yıllarda ettiğim duam kabul oldu. Allah, memletimizde büyük asansörlü, bahçesi de olan, güzel bir daire nasip etti hamdolsun.

 

Dua etmek ibadetin özüdür. İnsanlardan sık sık bir şey istediğinizde sizi sevmezler, uzaklaşırlar. Bakın oysa Rabbimiz ne diyor:

 

 “..De ki, Sizin duanız olmasaydı Rabbim size değer verir miydi?" (Furkan Suresi, 77. ayet)

 


Efendim bu yazımı okuyan başta Efkan Vural hocam ve değerli hocalarımızdan özür dilerim. Efendim haddim değil ama acizane internetten araştırarak yaptığım yorumlarımdır. Değerli hocalarım hakkınızı helal edin.

 

“Geçmişi tövbe ile düzeltmek, geleceği dua ile inşa etmek varken zaman makinesi de neyin nesi?“

 

Celal Çelik              Ankara  ( Konya-Ereğli )

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder