2 Haziran 2013 Pazar

Emir'e (devlet idarecisi) İtaatin Vacib Oluşu

 
 
Emir'e (devlet idarecisi) İtaatin Vacib Oluşu
 
İmam Ve Emire İtaatin Vacib Oluşu
 
Sevgili dostlar ülkemizde çok büyük oyunlar oynanıyor. Seçimle gelen bu iktidarı yine seçimle indirmemiz gerek. Şu an Taksimde ve ülkemizin pekçok meydanlarında bu saf halkım neyi protesto ediyor. Seçimle gelen iktidarı, Arap baharındaki gibi yıkmayı düşünüyorlar.
 
Libyada, Mısırda, Suriyede halkına zulmeden zalim bir diktatör vardı. Yurdumuzda seçimle gelen bir hükümet var. İçkiyi yasaklamışmış, buna gülünür. Akp hükümeti zamanında istatistiklerde en çok içki tüketilen dönemdir.
 
Lütfen oyuna gelmeyelim. BU DÜNYANIN ÖLÜMDEN SONRA AHİRETTE HESABI VAR. Bakın alemlere Rahmet olarak gönderilen Peygamberimiz SAV ne diyor:
 
 
Hadis No : 1713
Ravi: Enes
Tanım:Resulullah (sav) buyurdular ki: "Dinleyin ve itaat edin! Hatta, üstünüze, başı kuru üzüm danesi gibi siyah Habeşli bir köle bile tayin edilmiş olsa, aranızda Kitabullah'ı tatbik ettikçe... (itaatten ayrılmayın)."

Kaynak: Buhari, Ahkam 4, Ezan 54,56

Hadis No : 1714
Ravi: Ebu Hüreyre
Tanım:Resulullah (sav) buyurdular ki: "Kim bana itaat etmişse mutlaka Allah'a itaat etmiştir. Kim de bana isyan etmiş ise, mutlaka Allah'a isyan etmiştir. Kim emire itaat ederse mutlaka bana itaat etmiş olur. Kim de emire isyan ederse mutlaka bana isyan etmiş olur."

Kaynak: Buhari, Ahkam 1, Cihad 109; Müslim, İmaret 33, (1853); Nesai, Bey'at 27, (7, 154) 
 

Hadis No : 1715
Ravi: İbnu Ömer
Tanım:Resulullah (sav) buyurdular ki: "Müslüman kişiye, hoşuna giden veya gitmeyen her hususta itaat etmesi gerekir. Ancak, masiyet (Allah'a isyan) emredilmişse o hariç, eğer masiyet emredilmişse, dinlemek de yok, itaat de yok."

Kaynak: Buhari, Ahkam 4, Cihad 108; Müslim, İmaret 38, (1839); Tirmizi, Cihad 29, (1708); Ebu Davud, Cihad 8 
 


        Celal Çelik    /    Ankara  ( Konya-Ereğli )

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder