11 Temmuz 2016 Pazartesi

Gülümsemek Ruha Huzur Verir


Gülümsemek Ruha Huzur Verir

 

Küçük bir tebessümün bile insanlar üzerindeki etkileri herkesçe bilinir. Tebessüm etmek sevmektir, sevdiğini göstermektir. Ayrıca parayla değildir. Tebessüm eden kişi daima karlıdır, kaybettiği bir şey yoktur.

 

Tebessüm etmek insanların bize karşı güzel düşünmesini, bizi sevmesini sağlar. Ayrıca kişiyi güzelleştirir. Tebessüm eden bir insanın çirkin olduğunu söylemek adeta imkansızdır. Onlarda gizemli bir sevecenlik, bir güzellik vardır.


Hayatımızın her anında tebessüm etmeliyiz. Saatlerce yapılan konuşmaların netice vermediği durumlarda, küçücük bir tebessüm ve birkaç tatlı söz, her şeyi tatlıya bağlayabilir.

 Gülümsemek, güler yüzlü olmak ve az gülmek sünnettir. Bunlarda sadaka sevabı vardır. Bunlar kalbe hayat verir. Rûha huzur verir.

 

İnsanları kaynaştırır, insanlar arasında güven, sıcaklık ve yakınlaşma meydana getirir. Dostlukları artırır. Düşmanlıkları öldürür, husûmeti kırar. Kırgınlıkları önler.

 

Şeytandan gelen kini, nefreti, öfkeyi, kızgınlığı, küskünlüğü söndürür ve yok eder.

 

Peygamber Efendimiz (asm) gülümserdi ve güler yüzlü idi. İnsanlara somurtmazdı. Kızdığında kızgınlığını belli etmezdi. Buyurmuştur ki:

 

“Güler yüzle insanlara selâm vermen sadakadır.”

“Allah yumuşak ve güler yüzlü kimseyi sever.”

 

“Siz mallarınızla bütün insanları memnun edemezsiniz. Öyle ise, güler yüzlülüğünüz ve güzel huyunuzla onları memnun ediniz.”

“Allah Müslüman kardeşine surat asan kimseye buğz eder.”

 

“Allah’tan kork ve hiçbir iyiliği küçümseme. Bu, su isteyen birisine kovandan su vermek veya Müslüman kardeşini güler yüzle karşılamak dahî olsa.”

 


Peygamberimizde SAV bazen espri yapardı. İşte birtanesi:

 

Tirmizi’nin  Hasan-ı Basri’den mürsel olarak yaptığı rivayet ise şöyledir:

 

“Bir gün yaşlı bir kadın Resulullah’ın yanına geldi ve

“Ya Resulellah! Allah’ın beni cennete koyması için dua buyur!” dedi.

 

Hz. Peygamber: ”Yâ ümme Fülan (ey falancanın anası)!  Şu bir gerçek ki yaşlılar cennete gitmezler” buyurdu.

 

Bunun üzerine kadın ağlayarak çıkıp gitti. Kadın gidince, Resulullah:

 

“Gidin ona söyleyin ki, kendisi yaşlı haliyle cennete girmez. Nitekim Allah (mealen) şöyle buyurdu: “Biz o kadınları, yepyeni bir yaratılışla yarattık. Böylece onları bakire kızlar kıldık.” (Vakıa, 56/35-37)” (Tirmizi, Şemail, Beyrut, ts., s.144)

 

Efendim internette çeşitli sitelerden derlediklerimi yukarıda paylaştım. Şimdi bendenize ait iki komik hatıra ve en son çok güleceğimiz fıkra gibi olay ile yazıyı bitireceğiz:

 

Aslan bey :)

 

Meslek lisesinde okurken Ankara – Ulus’ta PTT Başmüdürlüğünde staj yapıyordum.

 

Sanıyorum yıl 1990 dı. ( Henüz hastalığım belirginleşmemişti yani yürüyebiliyordum.)

 

Bir gün öğle tatilinden atölyeye döndüğümde oradaki teknisyen abiler ve ablalar “Sen öğlen dışardayken birisi aradı” dediler.

 

“Arayan kişi Aslan beydi ve bir numara bıraktı ve aramanı istedi.” dediler. Ben tabi saf çocuk, hemen o numarayı aradım. Ve şöyle bir konuşma geçti:

 

-  İyi günler, Aslan bey’le görüşebilir miyim?

-  Aslan bey yemeğini yedi, şu an uyuyor ve rahatsız edilmek istemiyor.

-  Oldu teşekkürler iyi günler, dedim kapattım.

 

Telefondaki konuşmayı sordular, anlatınca, atölyedeki tüm abiler, ablalar kahkahaya boğuldular.

 

Tabi ben anlamadım ve sordum neden güldünüz diye?

 

Meğerse o numara hayvanat bahçesinin numarasıymış. Bana şaka yapmışlar.

 

İşin ilginç yanı bu şakaya hayvanat bahçesi santral memuru da alışmış. :)

 

**************

 

Gülümseten bir anım

 

Her sene yılbaşından bir hafta önce bir otelde, hem yeni yılı, hem de şirketin kuruluş yıldönümünü kutlamak amacıyla eğlence düzenlenirdi.

 

Yemekler, meşrubatlar ve isteyene içki servisi de yapılıyordu. Sanırım aralık 1997 idi. Yine böyle bir eğlenceye katıldık. Gecenin sonunda otelden çıkıyorduk.

 

Hastalığımı ilerlettiği için içki bana yasak, ben içki içmem ama iki arkadaşımın kolunda yürüyüp otelden çıkarken, otelin resepsiyon görevlilerinin aralarındaki şu konuşmasını duydum:

 

" - Yav adama bak amma içmiş. İki kişinin kolunda gidiyor. "   :)

 


******************

 

GÜLELİM :)  Yaşanmış 112 muhabbeti :))

Gece yarısı tuvalete kalkan bir adam lavaboya giderken evin içinde  birini  görmüş, ve bu kişiye yumruk atmış. Meğerse gördüğü aynadaki yansımasıymış.

 

Yumruğu aynaya gelince, kesilen eli kanamaya başlamış. Gürültüye eşi uyanmış, ve Eşinin elini görünce koşmuş alkollü Pamuk yapıp eşinin yarasına basmış.  

 

Adamın açık, kanayan yarası alkolle daha da acımış ve adam  sinirlenerek  tuvalete atmış pamuğu. Sonra sıkıştığı için tuvalete oturmuş, Bu arada da bir  sigara yakmış. Kibritini de tuvalete atınca, poposu alkollü pamukla tutuşmuş.

 

Can havliyle fırlayınca kafasını banyodaki dolaba çarpmış, kafası da kanamaya başlamış. Adamı yüzü koyun yatıran eşi, 112 sağlık  servisini  aramış.

 

Gelen 112 ekibi karşılarında eli kesik, poposu yanık, kafası  kanayan bir adamı görünce, şaşkın bir şekilde adamı apartman dairesinden indirirken, merdivenlerde olayın oluşunu sormuşlar.

 

Olayları anlatan hastayı  dinleyince, gülme krizine girip sedyeyi ve adamı düşürmüşler. Yeni bir 112  getirmişler, ki böylece adamı hastahaneye götürmüşler.

 

Adamı ziyaret eden  yakınlarına  eşi hastahanede, sakın nasıl olduğunu sormayın, diye sıkı sıkı tembih  ediyormuş...

 

 

Gülmenin sağlığa sanıldığından daha fazla yararı olduğunu biliyor musunuz? ABD’de yapılan bir araştırmaya göre gülmenin stresi azaltmada etkili bir tedavi yöntemi olduğu ortaya çıktı.

 

Araştırma, şen bir kahkahanın beklentisinin bile, vücuttaki "kortizol", "adrenalin" ve "dopamin" hormonlarının seviyelerini düzenlediğini gösteriyor. Hormonların düzenli çalışması bağışıklık sistemini koruyor ve kanseri önlemede yardımcı olabiliyor. Ayrıca gülme ağrıyı da azaltabiliyor.

 

Araştırmacılar, “Eğer kronik bir ağrı çekiyorsanız, tedavinize yardımcı olması için bir stand up izleyin ya da komedi filmine gidin” önerisinde bulunuyor. Çünkü hayata olumlu bakmak ve neşeli olmak ağrı toleransını yükseltiyor.

 

Sadece 15 dakika bile içten gülmek, sıkıntıyı yüzde 10 oranında düşürebiliyor. Gülme anında, tıpkı egzersiz sırasında salgılanan ve ağrının şiddetini azaltan endorfin hormonu gibi, vücutta kişinin kendisini iyi hissetmesine neden olan kimyasallar salgılanıyor.

 

Gülmenin zihin ve beden sağlığına faydaları ise şunlar:

 

Stres ve gerginlik azaltıyor

Kişiyi strese bağlı hastalıklardan koruyabiliyor

Vücudun ağrı toleransını artırıyor

Bağışıklık sistemini güçlendiriyor

 

Depresyonla savaşıyor

Hayattan zevk alma duygusunu ortaya çıkarıyor

Kan basıncını düşürüp kalp fonksiyonlarını iyileştiriyor

Kan şekeri seviyesini düşürüyor

 

Olumsuz algıları değiştiriyor ve ruhu artırıyor

Kanser hastalarının psikolojik tedavisinde destek sağlıyor.

İş ortamında iyimserlik , esneklik, öz-yeterlilik ve diğer olumlu duyguları pekiştiriyor

İlişkide mutluluğu sağlıyor

 

Güven oluşturup sosyal hayatta zorluklarla mücadele etmeyi kolaylaştırıyor.

 

 

Celalin Penceresinden

 

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder